Založ si blog

Minulosť odtlačená v hline. Osem tisícročí keramiky na Šariši

Keramikár je človek, ktorý z rovnakého kusa hliny dokáže vyrobiť produkt aj pre bohatého aj pre chudobného. Aj takto sa dá charakterizovať. Remeslo, ktoré mám rád a ktoré formuje ľudstvo už od začiatku jeho uvažovania, má svoju výstavu v Prešove. Výstava, ktorá na malej ploche prezentuje veľmi veľa. Vývoj keramiky a hrnčiarstva je bezprostredne spätý s vývojom ľudstva. Keramika je doslova na každom kroku vôkol nás a nie je žiaden človek, ktorý sa s ňou nestretol, či nemal niečo z nej doma.
Biblia ju spomína na mnohých miestach, či už v Starom alebo Novom zákone. I to jej jeden z dôvodov, prečo túto výstavu navštíviť. Prierez ôsmymi tisícročiami keramiky je aj úžasná možnosť spoznať jej vývoj a pokrok, ktorý dosiahla.
Tradičná remeselná keramika je temer pred zánikom. Zopár fanatikov sa stále nájde a jej výrobu oprášia, vyprodukujú znova výrobok, kde je vrazená ruka jeho tvorcu. Je úplne iné piť čaj či kávu z ručne robeného hrnčeka, ktorý je jediný na svete a má svoju pečať výroby, ako piť z priemyselného hrnčeka alebo nedajbože, z plastu.
Engobovaná, zadymovaná, točená, modelovaná, glazovaná, solená …. tisícky druhov zdobenia, výrobných postupov, to je keramika.
Tiež som sa zúčastnil na otvorení tejto výstavu, ako príklad ešte idealistu, že ručná výroba keramiky a hrnčiarstvo, patrí aj do 21. storočia. V jednej z vitrín určite uvidíte aj moju tvorbu. Výstava predstavuje aj nás – pätnásť súčasných keramikárov, ktorí sa snažia nezabudnúť na tvorbu ľudskej stopy v hline a pretváranie „blata“ na malé umelecké dielko.
Tento rok aj naše OZ ARK-VS, končíme s projektom „Hodnotenie keramikárov“, kde pripravujeme keramiku na akreditáciu a zároveň tvoríme aj na základe medzinárodnej spolupráce hodnotiace kritériá pre keramikárov. Je to jedna z možností ako zachovať tradičnú ručnú výrobu a možno aj aplikovať takúto výučbu. Znovu budeme potrebovať zriadiť cechy či iné organizácie, ktoré by takýchto ľudí združovali. Prežitie remesla však nezáleží len na samotných remeselníkoch, ale aj na podpore zo strany štátu. Ručnej práci a hlavne takejto „špinavej“ sa mládež už veľmi venovať nechce. Je to drina a každý výpal je pre keramikára prekvapením a nie vždy mu zaručuje úspech. Je to drina aj relax. Nikto z nás asi nikdy nebude milionár, ale každému želám ten pocit, ak po človeku ostane nejaký hmatateľný výrobok, alebo ak niekam idete a tam je váš hrnček.
Výstava je naozaj ukážková. Na otvorení bolo množstvo ľudí a na máloktorej som sa stretol s takouto účasťou, kde sa návštevníci tlačili. Určite je na mieste poďakovanie pani riaditeľke a dvom zanietencom, ktorí sa na jej príprave podieľali – Peter Kočan a Marián Čurný.


foto: autor

Remišovej perly o Matičovej svätosti

20.05.2018

Remišová podáva návrh na blahorečenie svätého Matoviča, pretože je v opozícii a on môže. Neveril som dnes ušiam a očiam pri pozeraní debaty medzi Remišovou a Bugárom. Takú zaslepenosť viac »

Prečo Kiska nebude kandidovať, ale z politiky neodíde

17.05.2018

Stručná analýza dokázala prachy. Je viac menej isté, že politológovia či opozícia, ale aj radosť koalície nie je veľmi na mieste. Prečo asi? Ide o to, že prezident je len obyčajná funkcia viac »

Slušne sa nám rozbehla propaganda neoliberálneho fašizmu

14.05.2018

Míľovými krokmi sa blížime k nástupu novej diktatúry. Pochody za slušné Slovensko sa už zmenili na politické mítingy a propagáciu osôbok koordinovaných Mojžišom či Stankem. Nachádzame viac »

UKRAINE-MISSILES/

Ukrajina otestovala protitankové strely Javelin

23.05.2018 08:07

Strely typu Javelin Ukrajine dodali Spojené štáty s cieľom posilniť obranu Kyjeva v konflikte s proruskými separatistami.

Peniaze, dolár, jen, euro, libra

Globálna hodnota fúzií je rekordná, vyššia než pred krízou

23.05.2018 08:00

Globálna hodnota fúzií a akvizícií sa od začiatku tohto roka dostala na rekordnú dva bilióny dolárov. Vyplýva to z prepočtov spoločnosti Thomson Reuters.

Iránsky prezident Hasan Rúhaní

USA: Na Irán máme plán B. Európa pochybuje

23.05.2018 08:00

Iránsku jadrovú dohodu nahradilo 12 požiadaviek. Takto si Washington predstavuje budúcnosť vzťahov s Teheránom.

referendum, Barcelona, Škótsko

Na plážach v Katalánsku sa začali objavovať žlté kríže

23.05.2018 07:53

Katalánski separatisti našli ďalší spôsob, ako vyjadriť solidaritu s politikmi, ktorí sú pre snahy o nezávislosť regiónu vo väzení.