Založ si blog

Minulosť odtlačená v hline. Osem tisícročí keramiky na Šariši

Keramikár je človek, ktorý z rovnakého kusa hliny dokáže vyrobiť produkt aj pre bohatého aj pre chudobného. Aj takto sa dá charakterizovať. Remeslo, ktoré mám rád a ktoré formuje ľudstvo už od začiatku jeho uvažovania, má svoju výstavu v Prešove. Výstava, ktorá na malej ploche prezentuje veľmi veľa. Vývoj keramiky a hrnčiarstva je bezprostredne spätý s vývojom ľudstva. Keramika je doslova na každom kroku vôkol nás a nie je žiaden človek, ktorý sa s ňou nestretol, či nemal niečo z nej doma.
Biblia ju spomína na mnohých miestach, či už v Starom alebo Novom zákone. I to jej jeden z dôvodov, prečo túto výstavu navštíviť. Prierez ôsmymi tisícročiami keramiky je aj úžasná možnosť spoznať jej vývoj a pokrok, ktorý dosiahla.
Tradičná remeselná keramika je temer pred zánikom. Zopár fanatikov sa stále nájde a jej výrobu oprášia, vyprodukujú znova výrobok, kde je vrazená ruka jeho tvorcu. Je úplne iné piť čaj či kávu z ručne robeného hrnčeka, ktorý je jediný na svete a má svoju pečať výroby, ako piť z priemyselného hrnčeka alebo nedajbože, z plastu.
Engobovaná, zadymovaná, točená, modelovaná, glazovaná, solená …. tisícky druhov zdobenia, výrobných postupov, to je keramika.
Tiež som sa zúčastnil na otvorení tejto výstavu, ako príklad ešte idealistu, že ručná výroba keramiky a hrnčiarstvo, patrí aj do 21. storočia. V jednej z vitrín určite uvidíte aj moju tvorbu. Výstava predstavuje aj nás – pätnásť súčasných keramikárov, ktorí sa snažia nezabudnúť na tvorbu ľudskej stopy v hline a pretváranie „blata“ na malé umelecké dielko.
Tento rok aj naše OZ ARK-VS, končíme s projektom „Hodnotenie keramikárov“, kde pripravujeme keramiku na akreditáciu a zároveň tvoríme aj na základe medzinárodnej spolupráce hodnotiace kritériá pre keramikárov. Je to jedna z možností ako zachovať tradičnú ručnú výrobu a možno aj aplikovať takúto výučbu. Znovu budeme potrebovať zriadiť cechy či iné organizácie, ktoré by takýchto ľudí združovali. Prežitie remesla však nezáleží len na samotných remeselníkoch, ale aj na podpore zo strany štátu. Ručnej práci a hlavne takejto „špinavej“ sa mládež už veľmi venovať nechce. Je to drina a každý výpal je pre keramikára prekvapením a nie vždy mu zaručuje úspech. Je to drina aj relax. Nikto z nás asi nikdy nebude milionár, ale každému želám ten pocit, ak po človeku ostane nejaký hmatateľný výrobok, alebo ak niekam idete a tam je váš hrnček.
Výstava je naozaj ukážková. Na otvorení bolo množstvo ľudí a na máloktorej som sa stretol s takouto účasťou, kde sa návštevníci tlačili. Určite je na mieste poďakovanie pani riaditeľke a dvom zanietencom, ktorí sa na jej príprave podieľali – Peter Kočan a Marián Čurný.


foto: autor

Dvojtvará zahraničná politika Slovenska, Salvini boduje aj u nás a patriot, či národniar?

19.08.2018

Vrátil som sa z jedného medzinárodného stretnutia na Cypre. Bol som tam už zopár krát, ale táto návšteva u mňa zanechala hlboké dojmy. Mám kolegov keramikárov z Cypru, ale až teraz sa rozrozprávali, viac »

Vláda a neoliberálna opozícia otvára nové politické väzenie

07.08.2018

Nie sme v roku 1984, ale neswspeak sa predral na čelo politického establishmentu nielen Slovenska, ale aj Európskej únie či NATO. Konečne začnú ľudí zatvárať, len tak preventívne, čo ak by viac »

Nuž, pán minister Gajdoš, na Slovensku máme aj iné „polovojenské“ jednotky ako Slovenských brancov

23.07.2018

Začnem jedným vtípkom od nás, šermiarov. Zaučuje starý nácek mladého, pouští mu k tomu diapozitivy..cvak - takže, mladej, tohle je hipík... Hipíci se nechtěj prát a ani to neumí, takže viac »

vojak, vojskom amráda, Brusel,

Belgicko stiahne vojakov z ulíc, strážiť strategické budovy budú aj naďalej

20.08.2018 18:32

Belgicko od septembra postupne zruší hliadkovanie vojakov v uliciach, ako aj na železničných staniciach a staniciach metra.

Taliansko Sicília loď more migranti záchrana Salvini hrozba

Taliansko ukončilo spor - lodi so 177 migrantmi povolilo zakotviť na Sicílii

20.08.2018 18:30

Rím trvá na tom, že migrantov si budú musieť prerozdeliť ostatné európske štáty.

policajt, grécky policajt,

Mladí migranti ničili ubytovňu v Grécku, nechutilo im jedlo a nefungoval internet

20.08.2018 18:13

Grécka polícia zatkla tínedžerov z Pakistanu, ktorí začali rebelovať proti podmienkam v ubytovni pre migrantov v Solúne.

čečeni

Ozbrojenci zaútočili na policajtov v Čečensku, po prestrelke hlásia viacero mŕtvych

20.08.2018 17:51

Pri viacerých útokoch ozbrojencov, pravdepodobne islamistov, prišiel v Čečensku o život jeden príslušník ruských poriadkových síl a viacerí útočníci.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 261
Celková čítanosť: 792120x
Priemerná čítanosť článkov: 3035x

Autor blogu

Kategórie