Založ si blog

Granty z MK a verejné obstarávanie ako najväčší podvod, voľby do parlamentu po novom

Po fraške s grantovou schémou ministerstva kultúry, kde si donor vymieňa názory s prijímateľom sa nestačím čudovať, na čo všetko peniaze idú. Vraj pochod či festival zoskupenia LGBT nedostal financie. Tak vlastne o čo tu ide? Je to také divadlo. Množstvo žiadostí nedostalo financie a nielen z tejto grantovej schémy v rámci ministerstva kultúry. Ja som chcel tiež grant na tvorbu solenej a zadymovanej keramiky, ktorá už prakticky vymrela a existujú len pokusy o ich obnovu. A čo horšie, naša tradičná keramiky speje k absolútnemu zániku. Pozdišovská keramika prakticky skončila a o chvíľu ju bude nasledovať modranská. Na kremnickú kameninovú keramiku sa už môžeme chodiť pozerať len do múzea. Stratili sa technológie, postupy, dekorácie a s tým zomiera aj časť slovenskej kultúry.
Nasledoval krach tradičnej sklárskej výroby či tradičnej potravinárskej výroby. Áno, aj to je kultúra – trdelník, lokša, pečená buchta, bobaľky, kokošky a mohol by som pokračovať ďalej. No a čo taký textilný priemysel, kde naša kultúra upadla do absurdností? Nemáme už tradičné spracovanie ľanu, konope a ovčej vlny. No a to nie sú len kultúrno- priemyselné tradície, ale aj množstvo pracovných príležitostí.
Ľudia už nechcú mať doma len prostriedky masovej výroby, ale aj tej ručnej, ktoré odrážajú aj našu identitu a tradície. Postupne sa to dostáva do popredia, ale čo z toho, keď textil dovážame z Číny, vlnu z Austrálie, priemyselné konope nám pre istotu zakázali a môžem pokračovať.
No a čo kultúra správania sa k životnému prostrediu? Ako, že sa to kultúrne správame v prírode, ako krásne „kultúrne“ rúbeme lesy kvôli biznisu. Aspoň keby sme to drevo spracovali u nás do finálneho výrobku.
No a takí politici by si nemali tiež požiadať o grant na školenie politickej kultúry?
Mám názor, že v tejto problematike má ministerstvo kultúry kus pravdy, ale zároveň to bola aj premyslená špekulácia zvýšenia si popularity pred totálnym pádom Smeru. Proste, potrebovali si zvýšiť svoju PR. No a komunita LGBT im na to krásne skočila aj so všetkými hercami, ktorí tam boli. Sú to zdraví ľudia, ktorým nič nechýba, tak načo pochody a ešte aj podporené zo strany štátu? Táto sexuálna korektnosť už je všade, vo filmoch, seriáloch a už sa pretláča do učebníc. Proste masívne masírovanie mozgov médiami. No a ľudia budú chcieť skúšať. Druhou stranou mince je, že zároveň im takáto doslova násilná propaganda škodí.
Je to len určitá komunita ľudí, ktorá má iné sexuálne chute. No, ale aj poľovníci sú komunita, zberatelia sú komunita, rybári sú komunita, dôchodcovia sú komunita, sú ich stovky. Teraz pôjdu všetci do ulíc a budú sa sťažovať, že nedostali podporu na nejaký pochod?
Ešte k tomu verejnému obstarávaniu.
Je to najväčší podvod, aký v dejinách Slovenska, ale aj EÚ existuje. Portál EKS je úplne na hlavu. Vy si musíte dávať a špecifikovať podmienky, ktoré má daná vec obsahovať. Nebolo by lepšie, ak by vznikol aj samostatný verejný e-obchod, kde vy ste si zadávali výrobky, ktoré ponúkate za bežnú cenu na trhu, ale tu by museli byť o cca 5-10% nižšie? Pôvodne Kaliňák niečo také tvrdil, že to bude ako ebay. No žiaľ, nie je. Jasne by sa mala definovať aj pri stavbách cena materiálu a cena práce a nie celkové ceny. To by ste sa čudovali, aký odtok financií by išlo na všimné.
No a blížia sa nám parlamentné voľby. Budú tu čo nevidieť. Po regionálnych, prezidentských a EP sa bude rozhodovať aj o našom novom parlamente. A tu je prosba na všetky politické strany. Ak nechcete meniť systém volieb, spravte aspoň jednu vec pre priamu demokraciu a to zrušte toto ustanovenie:
(5) V rámci jednotlivých politických strán alebo koalícií kandidáti dostanú mandáty pridelené strane v poradí, v akom sú uvedení na hlasovacom lístku. Ak však voliči, ktorí odovzdali platný hlas pre túto politickú stranu alebo koalíciu, využili právo prednostného hlasu, dostane najskôr mandát ten z kandidátov, ktorý získal najmenej tri percentá prednostných hlasov z celkového počtu platných hlasov odovzdaných pre politickú stranu alebo koalíciu. Ak politickej strane alebo koalícii je pridelených viac mandátov a viac kandidátov splnilo podmienku podľa predchádzajúcej vety, mandáty dostanú kandidáti postupne v poradí podľa najvyššieho počtu získaných prednostných hlasov. Ak je rovnosť prednostných hlasov, je rozhodujúce poradie na hlasovacom lístku.
Neviem, či sa boja jednotliví predsedovia, alebo celé vedenia, že by sa do parlamentu nedostali, ale určite by to podporilo demokraciu a určite by aj strana zvažovala, koho na kandidátku dá. Nezáležalo by na tom, aké číslo máte na kandidátke, ale len na počte preferenčných hlasov a to by bol skutočný krok k priamej demokracii. Takto je to len partokracia a vláda strán. Sú to desiatky príkladov, kedy človek s niekoľko tisíc preferenčnými hlasmi nepredbehol svojho kolegu s desiatkami hlasov, pretože nemal vhodné poradie a nedostal sa nad požadovaný percentuálny počet v rámci strany.

Rozpad Matoviča, Za ľudí nebudú komunikovať s konšpirátormi a strach z Harabina

18.06.2019

Máme to tu. Matovič povoláva zálohy, ktoré sa už minuli. Zúfalé kroky hnutia štyroch členov vidia koniec v tuneli štátnych dotácií. Na druhej strane vzniká strana Za ľudí a odoberá neoliberálnej viac »

Aj na Slovensku máme KKK a Harabinova tlačovka

14.06.2019

Nie len v kinderkách bolo vajce s modrými balónikmi KKK, ale na Slovensku sa nám to akosi káčkuje. Klus ako exemplárny rusofób v diskusii prakticky dokázal len svoju neobjektívnosť a tým pádom viac »

ZSSR, víťaz druhej svetovej vojny, anjelov Šeliga a kamuflovaný BREXIT

08.06.2019

Deň D je označovaný ako jedna z najväčších operácií druhej svetovej vojny. Premiér Pellegrini dal v tomto prípade prednosť pozvaniu ruského prezidenta Putina. Strhla sa nám tu znovu rusofóbna viac »

Španielsko, mapa, Madrid

Ľavica vyhodila neekologické autá z centra Madridu, pravica ich tam vracia

19.06.2019 09:45

Nové pravicové vedenie madridskej radnice zruší obmedzenie vstupu neekologických áut do centra španielskej metropoly.

Dopravná kolóna na Bajkalskej ulici v Bratislave

Premávka v Bratislave a na príjazdoch je spomalená

19.06.2019 09:05

Informuje o tom Stella centrum.

migranti

OSN: Koncom roku 2018 bolo na svete vysídlených rekordných 70,8 milióna ľudí

19.06.2019 08:50

Ide o rekordnú bilanciu za uplynulých 70 rokov existencie tejto medzinárodnej organizácie.

Kanada / potrubie /

Kanadský premiér schválil sporné rozšírenie ropného potrubia

19.06.2019 08:12

Kanadský premiér Justin Trudeau schválil v utorok sporné rozšírenie ropovodu s cieľom prepraviť ropu na pobrežie Tichého oceánu a vyvážať ju do zahraničia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 304
Celková čítanosť: 1028969x
Priemerná čítanosť článkov: 3385x

Autor blogu

Kategórie