1984 – bez jazyka to nepôjde (časť 4)

25. marca 2012, gabo126, Umenie a kultúra

Jednou z charakteristických čŕt národa je jeho jazyk. Nástroj dorozumievania sa, komunikácie, podávania informácií alebo aj nástroj našej predstavivosti, fantázie, abstraktného myslenia. Čím vyspelejší národ, tým širšia slovná zásoba. Je toto tvrdenie správne? To naozaj neviem.

Orwell vo svojej Oceánii prispôsoboval jazyk totalitnému režimu. Nie, nerozširoval ho. Práve naopak. Čím nižšia slovná zásoba, tým menšia fantázia a abstraktné myslenie. Potlačenie fantázie a tvorivého myslenia niekam do úzadia. Postačia len hlavné príkazy a veľmi úzka slovná zásoba.

V totalite nie je potrebná široká slovná zásoba. Z niečoho takého môžu vznikať myšlienky, idey, nápady a dokonca revolúcie. Prenesme si to do dnešnej doby a uveďme zopár príkladov, ako sa končia niektoré dobré myšlienky, ak ich predstavitelia zlyhávajú v rečníctve a v presvedčivom podávaní informácií.

Typickým príkladom bola aj kauza Gorila. Na začiatku dobrá myšlienka, ale rečníci, ktorí vystupovali, boli hrozní. Nevedeli sa vyjadriť. Trepali dve na tri a heslá stratili svoj význam. To, že mali aj gramatické chyby, na transparentoch iba umocnilo túto tragikomédiu so smutnou dohrou, kedy záujem spoločnosti ostal na bode 0.
Jednoducho usporiadatelia nedokázali presvedčiť dav, aj keď by mali akúkoľvek dobrú myšlienku, tak svojimi rečníckymi prejavmi, často krát sprevádzanými demagógiou, nemali šancu na úspech. Myšlienka bola dobrá aj príčina, ale realizácia stroskotala na veľmi zlej príprave a veľmi zlých a zle pripravených argumentoch. Bol som na protestoch č.2 a práve takéto amatérske prejavy ma odradili od ďalšej účasti.

Prečo si nedokážeme poradiť s neprispôsobivými občanmi? Odpoveď je veľmi jednoduchá. Tieto etniká alebo sociálne skupiny jednoducho nedokážu myslieť v širších súvislostiach. Dokážu myslieť v rozmedzí – dnes a zajtra, ale nedokážu rozmýšľať v súvislostiach, nedokážu spájať veci a nie sú schopní abstraktného myslenia. Prečo? Pretože nemusia. Spoločnosť im to umožnila. Je to niečo podobné ako štáty Afriky. Kmene nepotrebujú bojovať so zimou s ťažkými klimatickými prechodmi a preto sa nemuseli ani musieť posúvať vo svojom vývoji niekde dopredu. Ich jazyky sa skladajú len z malej slovnej zásoby. Väčšina slov je len jednoduchých. Krováci používajú aj mliaskanie či iné zvuky, ktorým sa ani nedá povedať, že sú to slová.

Abstrakcia a myslenie v týchto národoch ostala v dobe kamennej. Jednoducho ich životný štýl nepotrebuje ku šťastiu modernú techniku a výdobytky vedy. Podobne je to aj s našim etnikom, ktoré nemá vo svojom jazyku ani číslovky. Množstvo slov museli prebrať z jazykov národov, na ktorých parazitujú. Sú však aj v tejto skupine výnimky. Lenže tie výnimky majú zväčša výbornú slovnú zásobu, vedia sa plynule vyjadrovať a majú aj dosiahnutý určitý stupeň vzdelania. Ak sa príde na to, čo naštartovalo tieto výnimky, k tomu, aby sa dokázali prispôsobiť väčšinovej časti obyvateľstva, bude problém vyriešený.

Jedným z nástrojov ovládania mysle sú aj rôzne spoločenstvá, cirkvi, sekty atď. Využívajú súbor hesiel a nevedomosť členov skupiny k ich ovládnutiu. Čítanie inej literatúry je zakázané, priam bohorúhačské.
Podobne je to s úpadkom majoritnej spoločnosti. Používanie slov sa zúžilo na zopár vulgarizmov a skratiek.

Mladí ľudia nedokážu myslieť v širšom kontexte. Majú problém s hľadaním súvislostí a takto nejako začína úpadok spoločnosti a dekadencia potrieb zo super ega do it. Ego už ani nie je potrebné, reality show vás z toho ihneď vyvedú. Myslenie a rozum už strácajú v dnešnej spoločnosti svoje miesto. Pre ovládanie más totalitám stačí staré porekadlo. Ľudia potrebujú chlieb a hry. V súčasnosti asi ľuďom budú postačovať podpory a reality show s čím ďalej vulgárnejším obsahom.