Obnoviteľné zdroje, alebo bez ropy sa zaobídeme?

7. apríla 2013, gabo126, Nezaradené

Ropa, nič len ropa a jej vyčerpanie ohrozuje ľudstvo. Také voloviny počúvame denno-denne. Iste, ropa je dôležitá. Je nástrojom mocných, ako ovládať tých slabších. Nič na tom nemení ani fakt, že množstvo materiálov, ktoré produkujeme z ropy, sa dajú nahradiť aj prírodnými materiálmi. Textilný priemysel by mohol úplne zabudnúť na ropu.
Náhradou by sa mohli stať tradičné produkty, alebo nové technológie. Napríklad textilné vlákna pochádzajúce z mlieka. Tradičné tkaniny z vlny, ľanu, konope či hodváb z priadky morušovej. No a čo s prírodným kaučukom? Aspoň by sa obnovili porasty v dažďových lesoch.
Poviete si, že čo s palivami? V rámci Európy nahradiť leteckú dopravu rýchlovlakmi. Zlacnieť hybridy a dať do obehu vodíkové motory. Ropná loby je však neskutočná. Svetová ekonomika by začala padať. Lego kedysi tiež začínalo s drevenými kockami. Vo svete znova idú do popredia drevené eko- hračky. Plast síce nie je všade nahraditeľný, dá sa však jeho spotreba obmedziť.
Už ani nevravím o našich známych pet fľašiach. Sklu sa bránia zubami nechtami. Je to iba o našej pohodlnosti a lenivosti. Kedysi sme kupovali všetko v skle. Jogurty, mlieko, minerálky, džúsy, pivo…
Tá minerálka naozaj chutí lepšie zo skla a kedysi nám to vôbec nevadilo. O dosahu na životné prostredia ani nevravím. Naša doba bude v budúcnosti hodnotená ako doba odpadkov a plastu. No a čo takto začať poriadne triediť a spracovávať odpady? Nezamestnaných máme hromady. Na Taiwane to robia ako dobrovoľníci dokonca manažéri firiem a berú to ako relax.
No a čo takto začať vysádzať pásy rýchlorastúcich drevín okolo ciest? Mali by viacero funkcií. Taký široký pás cca 2 metre by bol protizávejovým opatrením, možno aj protipovodňovým a zároveň po dorastení na požadovanú hrúbku by slúžilo ako palivo. Každý vysadený strom je len v prospech prírody nášho prostredia. Nie kvôli iným, ale hlavne kvôli sebe. Pohľad na stromy určite lieči. Domy sa dajú stavať úplne ekologicky. Hlinené nepálené tehly či už v kombinácií s inými materiálmi – slama, piliny, piesok, alebo len ako čisté iba len hlinené komponenty.
Nemci dávajú dotácie na energeticky pasívne domy, tepelné čerpadlá či slnečné kolektory v podstate väčšej miere, ako naše vládne suity. To nie je ochrana životného prostredia, ale ochrana nášho života.