Voľby a ich predražovanie

4. mája 2014, gabo126, Nezaradené

Žasnem nad financiami, ktoré sa vydajú na voľby. Najväčšie percento ide na tzv. volebné komisie. Tak mi napadlo: Čo ak by šlo kandidovať aj 100 strán a každá by plne obsadila voličské okrsky? Veď to by ohrozilo aj štátny rozpočet v takom super volebnom roku. Ešte väčšia haluz by však bola po príchode do volebnej miestnosti. To by asi členovia komisie sedeli v trojradoch. No a čo to tam vlastne robia? No nič. Sem tam niekoho skontrolujú a večer zrátajú hlasy. Minule som sa vo vlaku zapojil do rozhovoru dvoch členov volebnej komisie do EP, ktorí ani nevedeli vlastne, za koho idú do komisie, ale vraj ich tam zapísala starostka, pretože im chcela dať zarobiť nejaké peniaze.
Ja by som skôr navrhoval počet platených účastníkov na 10. Jednoducho by boli určení podľa počtu okrskov. Napríklad obec má 5 okrskov. Počet strán je trebárs 30. V okrskoch 1 až 3 by boli strany rozdelené nasledovne. Okrsok 1 strany 1 až 10, okrsok 2 strany 11 až 20 a okrsok 3 strany 21 až 30 no a v ostatných dvoch by sa jednoducho žrebovalo. Samozrejme účasť strán a dohľad by mali aj ostatné strany, ale dobrovoľnú a nie platenú. Aspoň by sa ukázalo, akých ochotných majú strany voličov. Ešte jedna téma pri voľbách čo je v súčasnej dober účty, tak prečo vlastne nemôžeme voliť prostredníctvo internetu?
Nech by napríklad voličská karta, ktorá by stála hoci aj 30 €, aby náhodou štát o niečo neprišiel nemohla fungovať? Mohli by voliť zahraniční Slováci či Slováci s dlhodobým pobytom v zahraničí. Jednoducho by sa prostredníctvom hesla a PIN nalogoval do svojho voličského účtu a zahlasoval by. Títo voliči by však stratili možnosť hlasovať bežným spôsobom a vypadli zo zoznamu voličov. Pre možný prípad zneužitia a zdvojenia hlasovania. V prípade ak by server nefungoval, mohol by sa zúčastniť riadnych volieb so svojim preukazom, kde by si ho zapísali a v prípade ak by klamal a dvojito hlasoval jednoducho jeho hlasy vyškrtli.
Nič nie je také zložité, ako nám páni vládni vravia. Jednoducho sa im nechce, pretože takýto systém by mohol zamiešať tradičnými stranami. Škoda už aj rozvojové krajiny hlasujú cez internet, len Slovensko dosiaľ tvrdo spalo a ešte sa nezobudilo.