Prečo je Brexit nebezpečný?

29. mája 2016, gabo126, Nezaradené

Je odchod Británie naozaj nebezpečný pre Európsku úniu? Naozaj je! Čo sa môže stať, ak sa občania Británie rozhodnú odísť z EÚ? Všetko. No skôr sa stane niečo podobné ako v Rakúsku a v nejakom neidentifikovanom hlasovaní nájdu potrebné hlasy na podporu členstva. Kampaň už beží na plné obrátky. Zapájajú sa do nej herci či celebrity, ktoré prakticky nič nezískajú ani nestratia tým, že Británia vystúpi, alebo ostane.
Pasy sa kontrolujú doteraz, no a strašenie, že to bude mať ekonomický dopad? Aký? V EÚ nie je ani Nórsko a pristúpilo k voľnému obchodu a ani Švajčiarsko a tiež nemá problém. Tak kde súdruhovia z Bruselu a zástancovia spoločnej EÚ a hlavne kde jej riadenie urobili chybu?
Strach má veľké oči a pri Brexite ide o jednu jedinú vec, ak v Británii prejde referendum a z EÚ odídu, dajú jasný dôkaz o tom, že strašenie bolo zbytočné. Podobne by začali postupovať aj ostatné štáty a naše predsedníctvo by mohlo byť prvé a posledné, čo pravdepodobne skôr či neskôr aj tak bude. Dostať sa na predsednícku stoličku raz za 14 rokov? Toľko asi Únia nevydrží, aspoň nie v tej podobe ako je teraz.
Ak sa Únia vrátila ku pôvodnej myšlienke, možno by ju to zachránilo, ale už aj o tom pochybujem. Žiaľ nikto neberie do úvahy presýtenosť trhu a nadvýroby spôsobenej automatizáciou a globalizáciou výroby. Človek si čím ďalej viac začína uvedomovať, že materializmus a spotrebný život ho vlastne zabíja a ničí mu vlastné uvažovanie o tom, prečo existuje na Zemi.
Centrálne riadenia sa dostávajú do krízy. Ľudia z Orwellovskej 1984 začínajú premýšľať. Ľudia sa začínajú búriť proti liberálnej diktatúre riadenia ich života. Jednoducho znovu potrebujeme zažiť pocit duchovnej obrody a priamej komunikácie človeka s človekom. Z demokracie sa stala diktatúra. Z poriadku a úcty sa stali neresti spoločnosti. Riadiaci hlupáci diktatúry demokracie si stále myslia, že nás môžu ovládať nekonečným spotrebným rastom bohapustej matérie.
Ľudia nie sú nešťastní preto, že majú nedostatok, ale preto, že im to spoločnosť vtĺka do hlavy, že sú chudobní a musia jednoducho sa zadlžovať, nakupovať a zadlžovať a tým pádom aj ľahšie ovládať.
Preto je Brexit nebezpečný, preto už budú každé voľby nebezpečné. No nebezpečné pre Brusel. Začali nám kontrolovať internet, mobily, účty, proste všetko. Naozaj sme vstupovali do takejto Európy? Postupne sa domček z karát začína rúcať. Prečo je taký rozdiel medzi Východom a Západom? Západu chýbal socializmus na to, aby pochopil, čo je diktatúra. My sa znovu nechceme dostať do tohto kolotoča, keď za názory sme v súčasnej dobe, spoločensky odsúdení s nálepkami konšpirátorov, neonacistov, nacionalistov a neviem čím všetkým.
Socializmus zatváral, no súčasná doba oponentov ničí spoločensky. Jednoducho budú do vás toľko hustiť o tom, kto je dobrý a kto zlý, že stratíte svoj názor a úsudok. Vybudujú vo vás permanentný strach o bezpečnosť, prácu, rodinu… Dokonca ani socializmus takto nemanipuloval s verejnou mienkou, ako je to v súčasnej dobe. Peniaze začali udávať status spoločenského úspechu. Idiotom sa darí v politike, smotánke či iných materialisticko-konzumných náhrad za život duchovný a komunitný. Ak si človek uvedomí, koľko vecí je zbytočných a čo všetko nepotrebuje k životu nastane zlom v spoločnosti, ktorý sa práve deje.
Nech to v Británii dopadne akokoľvek, ale o Rakúsku je to ďalší štát pripravený na zmenu. Do štyroch rokov nastanú zmeny, o ktorých sa Bruselu ani nesnívalo. Tlačenie peňazí na tzv. podporu ekonomík nepomôže. Prebytok dostihne celú ekonomiku. Skôr či neskôr nastane nová hospodárska kríza a možno ani nenastane, len tá stará sa zabrzdila. Jedno je však isté – demokracia si v súčasnej podobe začala kopať svoj hrob a ak nezastavíme jej rakovinové bruselské bujnenie, aj v ňom skončí.