1984 – bez jazyka to nepôjde (časť 4)

Jednou z charakteristických čŕt národa je jeho jazyk. Nástroj dorozumievania sa, komunikácie, podávania informácií alebo aj nástroj našej predstavivosti, fantázie, abstraktného myslenia. Čím vyspelejší národ, tým širšia slovná zásoba. Je toto tvrdenie správne? To naozaj neviem.

Orwell vo svojej Oceánii prispôsoboval jazyk totalitnému režimu. Nie, nerozširoval ho. Práve naopak. Čím nižšia slovná zásoba, tým menšia fantázia a abstraktné myslenie. Potlačenie fantázie a tvorivého myslenia niekam do úzadia. Postačia len hlavné príkazy a veľmi úzka slovná zásoba.

V totalite nie je potrebná široká slovná zásoba. Z niečoho takého môžu vznikať myšlienky, idey, nápady a dokonca revolúcie. Prenesme si to do dnešnej doby a uveďme zopár príkladov, ako sa končia niektoré dobré myšlienky, ak ich predstavitelia zlyhávajú v rečníctve a v presvedčivom podávaní informácií.

Typickým príkladom bola aj kauza Gorila. Na začiatku dobrá myšlienka, ale rečníci, ktorí vystupovali, boli hrozní. Nevedeli sa vyjadriť. Trepali dve na tri a heslá stratili svoj význam. To, že mali aj gramatické chyby, na transparentoch iba umocnilo túto tragikomédiu so smutnou dohrou, kedy záujem spoločnosti ostal na bode 0.
Jednoducho usporiadatelia nedokázali presvedčiť dav, aj keď by mali akúkoľvek dobrú myšlienku, tak svojimi rečníckymi prejavmi, často krát sprevádzanými demagógiou, nemali šancu na úspech. Myšlienka bola dobrá aj príčina, ale realizácia stroskotala na veľmi zlej príprave a veľmi zlých a zle pripravených argumentoch. Bol som na protestoch č.2 a práve takéto amatérske prejavy ma odradili od ďalšej účasti.

Prečo si nedokážeme poradiť s neprispôsobivými občanmi? Odpoveď je veľmi jednoduchá. Tieto etniká alebo sociálne skupiny jednoducho nedokážu myslieť v širších súvislostiach. Dokážu myslieť v rozmedzí – dnes a zajtra, ale nedokážu rozmýšľať v súvislostiach, nedokážu spájať veci a nie sú schopní abstraktného myslenia. Prečo? Pretože nemusia. Spoločnosť im to umožnila. Je to niečo podobné ako štáty Afriky. Kmene nepotrebujú bojovať so zimou s ťažkými klimatickými prechodmi a preto sa nemuseli ani musieť posúvať vo svojom vývoji niekde dopredu. Ich jazyky sa skladajú len z malej slovnej zásoby. Väčšina slov je len jednoduchých. Krováci používajú aj mliaskanie či iné zvuky, ktorým sa ani nedá povedať, že sú to slová.

Abstrakcia a myslenie v týchto národoch ostala v dobe kamennej. Jednoducho ich životný štýl nepotrebuje ku šťastiu modernú techniku a výdobytky vedy. Podobne je to aj s našim etnikom, ktoré nemá vo svojom jazyku ani číslovky. Množstvo slov museli prebrať z jazykov národov, na ktorých parazitujú. Sú však aj v tejto skupine výnimky. Lenže tie výnimky majú zväčša výbornú slovnú zásobu, vedia sa plynule vyjadrovať a majú aj dosiahnutý určitý stupeň vzdelania. Ak sa príde na to, čo naštartovalo tieto výnimky, k tomu, aby sa dokázali prispôsobiť väčšinovej časti obyvateľstva, bude problém vyriešený.

Jedným z nástrojov ovládania mysle sú aj rôzne spoločenstvá, cirkvi, sekty atď. Využívajú súbor hesiel a nevedomosť členov skupiny k ich ovládnutiu. Čítanie inej literatúry je zakázané, priam bohorúhačské.
Podobne je to s úpadkom majoritnej spoločnosti. Používanie slov sa zúžilo na zopár vulgarizmov a skratiek.

Mladí ľudia nedokážu myslieť v širšom kontexte. Majú problém s hľadaním súvislostí a takto nejako začína úpadok spoločnosti a dekadencia potrieb zo super ega do it. Ego už ani nie je potrebné, reality show vás z toho ihneď vyvedú. Myslenie a rozum už strácajú v dnešnej spoločnosti svoje miesto. Pre ovládanie más totalitám stačí staré porekadlo. Ľudia potrebujú chlieb a hry. V súčasnosti asi ľuďom budú postačovať podpory a reality show s čím ďalej vulgárnejším obsahom.

Langoš sem, Lángos tam, ale nie je nám to jedno. Pasivita štátnych a verejných orgánov – takých príkladov je hoci aj na ÚPSVaR-e viac ako dosť.

16.05.2026

Chaos v DPH V celej tejto kauze je jedna vec, ktorá rozprúdila diskusiu, a to výška pokuty za, mierne povedané, trošku nezmysel – aj keď po prečítaní zákona je to diskutabilné, a hlavne po dodrbanej zápisnici. Lenže ono je potrebné pozrieť sa na to, kto za takýto zákon hlasoval, kto ho navrhol. Museli to byť len poslanci, a tu sa ukazuje ich „kvalita“. Pre zmenu [...]

Ako štát pomáha živnostníkom: § 49 verzus § 54: keď projekt zhorší to, čo mal zlepšiť. Pozor na langoše a diakritiku! A čo na to Kamenický?

12.05.2026

Na Slovensku máme krásny zvyk. Keď chceme niekomu pomôcť, najprv mu vysvetlíme, prečo si tú pomoc vlastne nezaslúži. Najnovšie sa to krásne ukazuje pri podpore samostatnej zárobkovej činnosti cez úrad práce. Človek by si naivne myslel, že ak je niekto evidovaný na úrade práce, chce pracovať, má nápad, podnikateľský zámer a chuť vytvoriť si vlastné pracovné miesto, [...]

Pošta nie je ideál. Ambasáda nie je riešenie pre každého. Potrebujeme digitálny volebný token. Hlina už netrep a odchody mladých.

10.05.2026

Dnes to bude veľmi dlhé, ale už mám toho tak trošku dosť. Diskusia o voľbe zo zahraničia sa u nás často zúži na jednoduchý spor: buď poštou, alebo na ambasáde. Lenže podľa mňa je to zle položená otázka. Poštová voľba má svoje riziká. Voľba na ambasádach má zase problém dostupnosti. Ak chceme hovoriť vážne o demokracii v 21. storočí, mali by sme sa baviť o [...]

Ukrajinský vojak s dronom

Pri dronovom útoku na trhovisko v Sudáne zomrelo 28 ľudí

19.05.2026 16:48

Útoky dronov sa v posledných mesiacoch v celom Sudáne zintenzívnili.

Izraelská stíhačka F-35,

Účet za vojnu v Iráne rastie: USA stratili techniku za miliardy, unikol zoznam zničených lietadiel

19.05.2026 16:35

Ministerstvo obrany odhadlo celkovú hodnotu strát na 2,6 miliardy dolárov.

rokovanie parlamentu, parlament, Tibor Gašpar

Gašpar varuje pred ďalším atentátom. Šipoš spomenul Matoviča

19.05.2026 16:15

Podpredseda parlamentu tvrdí, že útok hrozí aj u predstaviteľov opozície.

Woman / Dress /

Morbídne zlatokopky sa tešia na smrť Putinových vojakov. Ako sa v Rusku čierne vdovy obohacujú na zabitých mužoch?

19.05.2026 16:00

Ženy, ktoré pobalamutia mužov, aby vstúpili do armády, alebo si rozhodnutého záujemcu o žold vyhliadnu, môžu na ruské pomery prísť k veľkým peniazom.

gabo126

Keramik a zberateľ kinder figúrok, ak ich máte doma odložené v krabici, nejako sa dohodneme.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 692
Celková čítanosť: 4391508x
Priemerná čítanosť článkov: 6346x

Autor blogu

Archív