Lavrov, Kiska, história, Brežňev, Ukrajina a kto za to môže?

Trošku faktov z histórie, pretože sa mi zdá, že je tu ich akosi málo. Myslím si, že nám stačí zájsť len do dvadsiateho storočia. Rusko, ako nástupnícky štát bývalého ZSSR, môže naozaj za všetko?
1905 a revolúcia v Rusku. Dobrá myšlienka, zlá realizácia. Katastrofálny dopad. Po náznakoch buržoáznej revolúcie, len úpadok do ešte väčšej krízy.
Cárske Rusko v rukách Rasputina. Preskočíme návrat Lenina z exilu a jeho rýchly návrat do exilu a máme tu prvú svetovú vojnu. Titáni sa nám rozpadli a Nemci dosadili na „trón“ v Rusku Lenina. Bez nemeckej štedrej dotácie vo forme zlata či financií, by sa pravdepodobne neboli boľševici dostali k moci.
Začiatok diktatúry proletariátu a občianskej vojny v Rusku. Bielogvardejci a Červenoarmejci v bratovražednej vojne, kde za pomoci aj československých légií sa udržala pri moci komunistická diktatúra. Práve československé légie vydali boľševikov jediný aký taký protipól, ktorý predstavoval Kolčak. Takže áno, aj Československo okupovalo Rusko. Síce krátko, ale prispelo k zmenám v dejinách. Motýlí efekt sa vrátil.
Znovu trošku preskočím dejiny, kde z rozpadnutých Titánov povstala nová spoločnosť. Možno nová, ale založená na veľmi pochybných princípoch víťaza, ktorý berie všetko. Je zaujímavé, že práve Francúzi, ktorí prakticky prehrali aj prvú aj druhú svetovú a bez spojencov by neznamenali nič, dali Nemecku kruté reparácie, s ktorými ani bežný Nemec nemohol byť stotožnený a bolo jasné, že to povedie k ďalšiemu konfliktu.
Medzi tým najdemokratickejší štát na svete, dovyvražďoval Indiánov a preživších nechali v koncentračnom tábore zvanom rezervácia, černosi ešte stále nemali temer žiadne práva a blížil sa krach burzy v New Yorku.
Nastúpil v 1922 Sovietsky zväz, na začiatku so štyrmi republikami. Západ neurobil nič. Bol zničený prvou svetovou vojnou. Amerika zbohatla na úkor svojich európskych nepriateľov aj spojencov. V Nemecku nastupuje demokratickou cestou k moci Hitler. Konflikt je neodvratný. Francúzi, VB ani USA sa nás pri Mníchovskom rozdelení ani nezastali, zradili nás a jednoducho nás vydali Nemecku. Nepamätám sa, žeby sa nám niekto ospravedlnil. Jediný, kto podával pomocnú ruku, ktorú sme odmietli, bol vtedajší Sovietsky zväz.
No a máme tu znova vojnu. Vyvražďovanie ľudí nielen v Európe, ale aj v Ázii, kde si to najviac odniesla Čína, ktorá sa málokde uvádza pri štatistikách vojnových obetí.
Stalin a jeho teror. V prvom rade ako každý diktátor mal neobmedzenú moc. Každý iný názor ako jeho vlastný pol potrestaný smrťou. Kto bol Stalin? Gruzínec. Teda kto mohol za pakt Molotov-Ribbentrop či Katyň ? Gruzínsko? Rusko? ZSSR? Osobný názor, že ani jeden z týchto útvarov, mohol za to Stalin a jeho diktátorsko-krvavá túžba po moci.
No a teraz Krym. Jasne Ruský. Jeden ukrajinský diktátor Chruščov sa ho rozhodol darovať svojej rodnej krajine. Generálny tajomník možno s tým rátal v budúcnosti, čo ak? Nebolo žiadne referendum, žiadne otázky, žiadne príčiny, iba možné následky. Ak by som bol Ukrajinec, tak im Krym vrátim tak, ako som ho dostal. Darovaním a ešte niečo z toho vyťažím. Trebárs cenu plynu a ropy za minimálne ceny a odpustenie dlhov.
Povojnový stav a sféry vplyvu. Mocnosti si nás roztrhali ako papier. Obyčajní ľudia už mali dosť vojen. Prišiel víťazný február 1948. Klemet nastúpil a stali sme sa hneď štátom s vedúcou úlohou strany bez vlastného názoru. Kde však zvíťazili komunisti? No na Slovensku určite nie a nás sa znova nikto nepýtal, či chceme socializmus, alebo skôr súkromné vlastníctvo, náboženskú slobodu a slobodnú vôľu.
Nechali nás znova spojenci v ….
Kiskov spomínaný Sovietsky atak v 1968. Dubček niečo chcel, čo sa podarilo v 89. Prvý pokus zlyhal a znovu sa nás nikto nijako veľmi nezastal. Sféra vplyvu nepustila: Kto bol na čele ZSSR?
No predsa ďalší polorus narodený na Ukrajine. Brežnev, ktorý vybozkával každého na tri krát a k nám poslal, aj so svojimi socialistickými spojencami vojakov, lietadlá, tanky, proste všetko. Mohli sme sa správať inak? Asi nie.
To, čo nasledovalo po rokoch normalizácie, sa u dosť rozoberalo. Fakty sú však také, že najväčší diktátori ZSSR nepochádzali z Ruska. Dvaja vôbec neboli Rusi a o jednom sa dá pochybovať, keďže je z Ukrajiny.
Nie som troll ani nikým platený, ale to čo vzniklo teraz, je jedna z posledných šancí EÚ a USA ešte ako tak udržať ekonomiku nad vodou. Zíde sa lacná pracovná sila na Ukrajine, ktorej hospodárstvo je na dne a keďže za poradcov si zobrali naše duo Mirinda (Mikloš a Dzurinda), tak najväčšia katastrofa ich ešte len čaká. Proti nim, sú akýkoľvek ruskí oligarchovia len maličkými žiakmi.

Nový zákon o voľbách? Nedomyslené a trošku od veci

01.07.2025

Nový zákon o voľbách nám pôjde na schválenie. No neviem, či nemal prejsť hlbšou analýzou, ako to len tak streliť. Už som sa tu napísal veľmi veľa o tom, že som proti akejkoľvek podpore štátu politickým stranám. Nikto nikomu nekáže, aby šiel do politiky, je to také verejné hobby. Prečo potom podpora od štátu pre politické strany? Nech si zabezpečia všetko z [...]

Uhrík, Mazurek v debatách so Zdechovským a čo s energiami, hlavne plynom

21.06.2025

Pozrel som si tri debaty, kde boli hlavnými aktérmi Uhrík, Mazurek a „Superstar“ Zdechovský. Prvé dve ešte ako tak bol Zdechovský mierne arogantný, ale v tej tretej sa podarilo Uhríkovi ho doslova pritlačiť k stene a keď povedal už zľudovelú vetu: „Matovič bol múdry, on s nami nešiel do sporu, pretože nechcel na seba upozorniť!“ Ten výrok sa vryje do slovníka [...]

Pokračovanie 3. svetovej a čo urobí EÚ? Ostaneme bez energií?

13.06.2025

Tak a máme tu ďalší konflikt. Neviem, či už EÚ zasadala a navrhla prvé sankcie na Izrael, ale to, že sa nám začína rozširovať vojna po svete, je len výsledok nemohúcnosti asi všetkých. Ak si dobre pamätám, začalo to Srbskom a oddelením Kosova. Teraz tu máme vojnu medzi Ukrajinou a Ruskom a čuduj sa svete, Izrael si zobral príklad z Ruska a išiel si len tak cez vzdušný [...]

Juraj Cintula

Atentátnik Cintula na súde: Fico mi vošiel do rany, proti súčasnej vláde nič nemám, mnohí ministri sú mi sympatickí

08.07.2025 10:08

„Rozhodol som sa poškodiť zdravie premiéra Roberta Fica. Rozhodol som sa to urobiť tak, aby nebol schopný vykonávať funkciu premiéra,“ vypovedal Cintula.

dopravní policajti

Polícia pátra po nezvestnej desaťročnej Karolíne, verejnosť prosí o pomoc

08.07.2025 09:22

Dievča naposledy videli na ulici Kopanice v Bratislave.

d1-r1-velka-dopravna-operacia-na-web

Diaľnicu D1 pri Trnave úplne uzavrú, dôvodom je montáž cyklomosta

08.07.2025 08:26

Výstavbu cyklomosta v dĺžke 87 metrov za 1,3 milióna eur zabezpečuje spoločnosť Swietelsky-Slovakia.

blesky, búrka, Záhorie, mReportér

Koniec búrok v nedohľadne. Platia aj výstrahy druhého stupňa, najmä pre stred a východ Slovenska

08.07.2025 08:10

Ojedinele sa za 36 hodín očakáva celkový úhrn zrážok až 90 milimetrov.

gabo126

Keramik a zberateľ kinder figúrok, ak ich máte doma odložené v krabici, nejako sa dohodneme.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 679
Celková čítanosť: 4188113x
Priemerná čítanosť článkov: 6168x

Autor blogu

Archív