Ekonomika na dne a nielen u nás. Vláda, ale aj EÚ robí všetko pre to, aby sa to rozpadlo. Aké sú to roky dva dvadsať päť či dvadsať dvadsať šesť atď.

Problémom je, že ani tá opozícia nie je nič moc a fakticky nemá žiadne riešenia. Stále vstrebávam údajnú konsolidáciu, ktorá je výsostne zameraná na likvidáciu strednej vrstvy. No a to nielen tej podnikateľskej, ale aj pracujúcej. Štát, v ktorom je 440 tisíc verejných a štátnych zamestnancov k tomu cca 1,4 dôchodcov z toho 1,2 starobných. Ako toto môže utiahnuť výroba? Vôbec nerozumiem niektorým krokom tejto vlády, čo niektorým, mnohým.
Aspoň keby daňový systém sa zmenil a DPH mafia by skončila, ale to by asi nešli kšefty cez štát. Veď čo by sa stalo, ak by DPH odvádzal štátu koncový predajca a to na všetkých úrovniach? No nič, len by sa zjednodušil systém.
To, že nevyužívame eurofondy na rozvoj a podnikanie, je viac menej jasné. Obce, mestá a kraje len pozerajú, ako zabezpečiť svoj chod. Len budem zvedavý, z čoho budú ryžovať, ak fondy skončia. Keď som pozrel že na jeden projekt ide 42 miliónov na zlepšenie komunikácie z dlhodobo nezamestnanými, otázka do pléna, čo z toho bude mať spoločnosť? Ak by to dali na rozvoj malého, stredného podnikania alebo len hoci na podporu obnovy hradov či kultúrnych pamiatok, kde by ich priamo zamestnali, bol by z tohto podstatne väčší úžitok.
Úplný vrchol bol, keď som zažil jedno školenie v Bratislave pre cca 20 ľudí, kde ubytovanie, prenájom a stravu zabezpečovala externá jednoosobová s.r.o, ktorá má asi veľmi dobré ceny, keď sústavne zabezpečuje tieto služby a výsledná cena školenia teda faktúra predstavovala vyše 20 tisíc € za fakticky tri noci. Len námatkovo som si našiel ceny (trvalo to asi 10 min.) zistil si ponuku a možnosti a ešte bola ponúknutá zľava a cca 10% a tá cena bola o vyše 50% nižšia. Pritom hodnota za peniaze bola katastrofálna, pretože účastníci podali minimálny počet projektov a schválených bolo myslím 0. teda cca 25 tisíc € vyhodených von oknom. O ostatných problémoch zbytočne písať, to nabudúce.
EÚ už tiež akosi sa stáva diktátorskou krajinou a prašule idú fakt do ľuftu, podobne ako sa to chcelo u nás udiať. Určite by bolo lepšie ak namiesto dotácie za plyn by bola výmena starých kotlov a to aj vo výške hoci 100%. Ak to EÚ stopla tak nech to preplatí už či takým, alebo oným spôsobom. To, že nevieme účelne míňať fondy o tom potom. Na povolenky ETS2 som upozorňoval už pred tromi rokmi. Dávať na akciový trh povolenky – to je čistý biznis pre bohatých ako zodrať tých najslabších. Ešte by som pochopil ak by dali trebárs zelenú daň napríklad 0,5% na jednotlivé komodity. Teraz EÚ pripravuje ďalšie dane a čo radšej zrušiť celý Brusel a pracovať on-line? Nech úradníkov si platí štát aj svojich poslancov podľa domácich kritérií. Načo tu máme pendlovanie medzi Bruselom a Štrasburgom? Skutočne by mal najprv začať šetriť Brusel na sebe a hlavne EK, už je to neudržateľný aparát a dlh začal extrémne narastať. Zaspali sme úplne za Čínou aj USA a dostáva sa na perifériu. Momentálne, keď budú štáty a EÚ takto bačovať, tak robia všetko preto, aby sa rozpadla, ľudia to nevydržia dlhodobo.
Ešte slovíčko k voľbám. Načo im bude päťročné obdobie keď majú problém vládnuť štyri roky? Veď ľudia by boli asi radšej za skrátenie obdobia, aby sa nemuseli až tak rozčuľovať.
Ináč, argument navyšovania odvodov pre živnostníkov je scestné. Jednoducho zrušte minimálny dôchodok a hotovo, ak si si sa seba neplatil a chceš dôchodok, budeš ho mať taký, ako si odvádzal, alebo budeš žiť z toho, čo si si našetril a to platí pre všetkých, aj pre neprispôsobivých. Keď som navrhoval zrušenie 9. ročníka, nejako to len tak prešlo. Pritom len tento krok by ušetril štátu ročne cca 400 mil. a celkovo až do 800 mil., ak by sme zobrali odvody atď..
A áno, existujú aj jednoduché riešenia a nie populistické. Citát: „Dej blbci funkci a vymyslí razítko.“ – Jan Werich.
Na okraj. Čo sú to za roky dva šestnásť, dvadsať dvadsať atď.? To je nejaká verzia?

Zlikvidujte živnostníka, naplníte štátny rozpočet a iné perly

19.09.2025

Už dlhšie predychávam tú konsolidáciu. Myslel som si, že po Matelkovi nemôže prísť nič horšie, ale mýlil som sa. Výhovorky, že živnostníci, nebudú mať na dôchodky? No a čo! Tak upravte zákon, že budú mať len toľko, ako si odvádzali, zrušte minimálny dôchodok a dajte im pokoj. Čisté výhovorky! No a ten poplatok 133 €?? To čo za génia vymyslel? Jáj, ono to [...]

Tretia svetová podľa AI už začala, Británia to prepískla a podobné príklady zneužívania kampaní máme aj v domácej kuchyni. Nástup do vlaku na vlastné riziko a grimasy Mesterovej.

03.08.2025

Máme tu Trampa a jeho colnú vojnu, ktorá nám ukázala, len jedno. EÚ je totálne neschopná niečo vyrokovať. Lajenová aj Šefčovič sú fakticky na smiech. Asi by sa mal vrátiť k tým rezňom. Už som skôr písal, že Trump má môj obdiv, ako si pretláča USA , lenže je to dvojsečná zbraň. Môže sa stať, že sa vytvoria nové ekonomické bloky, kde sa vynechá EÚ aj USA. Teda [...]

Nový zákon o voľbách? Nedomyslené a trošku od veci

01.07.2025

Nový zákon o voľbách nám pôjde na schválenie. No neviem, či nemal prejsť hlbšou analýzou, ako to len tak streliť. Už som sa tu napísal veľmi veľa o tom, že som proti akejkoľvek podpore štátu politickým stranám. Nikto nikomu nekáže, aby šiel do politiky, je to také verejné hobby. Prečo potom podpora od štátu pre politické strany? Nech si zabezpečia všetko z [...]

Tim Davie

Šéf BBC a šéfka spravodajstva rezignovali pre problematické zostrihanie Trumpovho prejavu

09.11.2025 23:55

Kritici tvrdili, že spôsob, akým bol prejav upravený pre dokument BBC, bol zavádzajúci a vynechal časť, v ktorej Trump vyzval na pokojnú demonštráciu.

SR polícia doprava vlaky zrážka Pezinok BAX

Pri Pezinku sa zrazili vlaky s 800 cestujúcimi: 11 hospitalizovaných a desiatky zranených. Svedkovia opísali zrážku, Fico zvolal mimoriadnu vládu

09.11.2025 20:04, aktualizované: 23:06

Príčina nehody bola pravdepodobne prechod jedného z vlakov na červenú. Na mieste nehody to uviedol šéf Železníc Slovenskej republiky Ivan Bednárik.

bábätko, novorodenec, dieťa, narodenie

Polícia vyšetruje smrť 12-dňového bábätka, údajne začalo krvácať z nosa počas dojčenia

09.11.2025 19:51

Obhliadajúci lekár nevylúčil cudzie zavinenie.

lavrov peskov

Lavrov tak, Peskov presne naopak: Putin nenariadil prípravy na jadrové testy

09.11.2025 18:38

„Presne vieme, že ani Rusko, ani Čína žiadne jadrové testy nevykonávajú,“ zdôraznil Putinov hovorca.

gabo126

Keramik a zberateľ kinder figúrok, ak ich máte doma odložené v krabici, nejako sa dohodneme.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 682
Celková čítanosť: 4259815x
Priemerná čítanosť článkov: 6246x

Autor blogu

Archív