Trošku faktov z histórie, pretože sa mi zdá, že je tu ich akosi málo. Myslím si, že nám stačí zájsť len do dvadsiateho storočia. Rusko, ako nástupnícky štát bývalého ZSSR, môže naozaj za všetko?
1905 a revolúcia v Rusku. Dobrá myšlienka, zlá realizácia. Katastrofálny dopad. Po náznakoch buržoáznej revolúcie, len úpadok do ešte väčšej krízy.
Cárske Rusko v rukách Rasputina. Preskočíme návrat Lenina z exilu a jeho rýchly návrat do exilu a máme tu prvú svetovú vojnu. Titáni sa nám rozpadli a Nemci dosadili na „trón“ v Rusku Lenina. Bez nemeckej štedrej dotácie vo forme zlata či financií, by sa pravdepodobne neboli boľševici dostali k moci.
Začiatok diktatúry proletariátu a občianskej vojny v Rusku. Bielogvardejci a Červenoarmejci v bratovražednej vojne, kde za pomoci aj československých légií sa udržala pri moci komunistická diktatúra. Práve československé légie vydali boľševikov jediný aký taký protipól, ktorý predstavoval Kolčak. Takže áno, aj Československo okupovalo Rusko. Síce krátko, ale prispelo k zmenám v dejinách. Motýlí efekt sa vrátil.
Znovu trošku preskočím dejiny, kde z rozpadnutých Titánov povstala nová spoločnosť. Možno nová, ale založená na veľmi pochybných princípoch víťaza, ktorý berie všetko. Je zaujímavé, že práve Francúzi, ktorí prakticky prehrali aj prvú aj druhú svetovú a bez spojencov by neznamenali nič, dali Nemecku kruté reparácie, s ktorými ani bežný Nemec nemohol byť stotožnený a bolo jasné, že to povedie k ďalšiemu konfliktu.
Medzi tým najdemokratickejší štát na svete, dovyvražďoval Indiánov a preživších nechali v koncentračnom tábore zvanom rezervácia, černosi ešte stále nemali temer žiadne práva a blížil sa krach burzy v New Yorku.
Nastúpil v 1922 Sovietsky zväz, na začiatku so štyrmi republikami. Západ neurobil nič. Bol zničený prvou svetovou vojnou. Amerika zbohatla na úkor svojich európskych nepriateľov aj spojencov. V Nemecku nastupuje demokratickou cestou k moci Hitler. Konflikt je neodvratný. Francúzi, VB ani USA sa nás pri Mníchovskom rozdelení ani nezastali, zradili nás a jednoducho nás vydali Nemecku. Nepamätám sa, žeby sa nám niekto ospravedlnil. Jediný, kto podával pomocnú ruku, ktorú sme odmietli, bol vtedajší Sovietsky zväz.
No a máme tu znova vojnu. Vyvražďovanie ľudí nielen v Európe, ale aj v Ázii, kde si to najviac odniesla Čína, ktorá sa málokde uvádza pri štatistikách vojnových obetí.
Stalin a jeho teror. V prvom rade ako každý diktátor mal neobmedzenú moc. Každý iný názor ako jeho vlastný pol potrestaný smrťou. Kto bol Stalin? Gruzínec. Teda kto mohol za pakt Molotov-Ribbentrop či Katyň ? Gruzínsko? Rusko? ZSSR? Osobný názor, že ani jeden z týchto útvarov, mohol za to Stalin a jeho diktátorsko-krvavá túžba po moci.
No a teraz Krym. Jasne Ruský. Jeden ukrajinský diktátor Chruščov sa ho rozhodol darovať svojej rodnej krajine. Generálny tajomník možno s tým rátal v budúcnosti, čo ak? Nebolo žiadne referendum, žiadne otázky, žiadne príčiny, iba možné následky. Ak by som bol Ukrajinec, tak im Krym vrátim tak, ako som ho dostal. Darovaním a ešte niečo z toho vyťažím. Trebárs cenu plynu a ropy za minimálne ceny a odpustenie dlhov.
Povojnový stav a sféry vplyvu. Mocnosti si nás roztrhali ako papier. Obyčajní ľudia už mali dosť vojen. Prišiel víťazný február 1948. Klemet nastúpil a stali sme sa hneď štátom s vedúcou úlohou strany bez vlastného názoru. Kde však zvíťazili komunisti? No na Slovensku určite nie a nás sa znova nikto nepýtal, či chceme socializmus, alebo skôr súkromné vlastníctvo, náboženskú slobodu a slobodnú vôľu.
Nechali nás znova spojenci v ….
Kiskov spomínaný Sovietsky atak v 1968. Dubček niečo chcel, čo sa podarilo v 89. Prvý pokus zlyhal a znovu sa nás nikto nijako veľmi nezastal. Sféra vplyvu nepustila: Kto bol na čele ZSSR?
No predsa ďalší polorus narodený na Ukrajine. Brežnev, ktorý vybozkával každého na tri krát a k nám poslal, aj so svojimi socialistickými spojencami vojakov, lietadlá, tanky, proste všetko. Mohli sme sa správať inak? Asi nie.
To, čo nasledovalo po rokoch normalizácie, sa u dosť rozoberalo. Fakty sú však také, že najväčší diktátori ZSSR nepochádzali z Ruska. Dvaja vôbec neboli Rusi a o jednom sa dá pochybovať, keďže je z Ukrajiny.
Nie som troll ani nikým platený, ale to čo vzniklo teraz, je jedna z posledných šancí EÚ a USA ešte ako tak udržať ekonomiku nad vodou. Zíde sa lacná pracovná sila na Ukrajine, ktorej hospodárstvo je na dne a keďže za poradcov si zobrali naše duo Mirinda (Mikloš a Dzurinda), tak najväčšia katastrofa ich ešte len čaká. Proti nim, sú akýkoľvek ruskí oligarchovia len maličkými žiakmi.
To je pravda. ...
Mistr.Sládeček .V nijakom prípade ...
jo ...
Myslím že žiadna veľká diskusia ...
Perfektné zhrnutie... ďakujem ...
Celá debata | RSS tejto debaty