Založ si blog

Umelecké remeslá už nebude mať kto učiť

Otázke remesiel a stredného odborného školstva sa venujem už zopár rokov. V súčasnosti nám aj končí projekt Potter raiting z programu Erasmus+, kde sme pripravili pre možných keramikárov aj podklady na akreditáciu vzdelávania. Teraz sa však idem venovať inej časti a to smerovaniu odborného školstva na Slovensku, ale nielen v našej krajine.
Zažil som totálny zánik keramických odborov a pravdepodobne sa dožijeme aj zániku sklárskych odborov. Zánik je veľmi jednoduchý, avšak reštart veľmi obťažný. Vraj remeslo má zlaté dno. No, z praxe vieme, že malý remeselník nemôže konkurovať veľkým firmám. Problém však nastal aj v tom, že veľké firmy zanikli a momentálne je dovoz keramiky zabezpečený možno na 90% z cudziny.
Stredné odborné školy zanikajú, pretože mládež o „špinavú a fyzickú“ prácu nemá záujem a štát sa na to absolútne vykašľal. S každým zaniknutým remeslom stráca štát istý druh tradícií a kultúry. Kompetentní nad tým absolútne neuvažujú. Stredné školstvo patrí pod VÚC a VÚC-ky sa začali správať ako podnikateľské subjekty. Ak nie je dostatočný záujem o odbor, jednoducho ho zrušia a za ním nasleduje aj samotná škola.
Pred časom som prednášal u našich susedov v Karlových Varoch a v Prahe na konferencii Erasmus+. Pri neformálnych debatách sme sa zhodli na tom, že problém aj v Čechách je podobný. Ako na to, keď aj ministerstvu školstva je prakticky jedno, či uchová určitý počet študentov v týchto odboroch, alebo sa z nich stanú gymnazisti či ekonómovia. Za tento stav však môže aj bezbrehý počet vysokých škôl a univerzít, ktoré sa dajú vyštudovať už len samotným prihlásením a zaplatením malinkého „školného“. Namiesto výsady študovať na vysokej škole, ktorá dokonca aj za komančov bola určená pre tých najlepších, samozrejme až na výnimky, za ktoré mohol režim, sa dnes študuje všetko možné aj nemožné a dostávajú tituly výsostne na papieri za sociálnu prácu, bezpečnostný manažment, verejnú správu, žurnalistiku …
Odborné školy, ktoré kedysi boli na výslní, dnes upadajú, možno aj pre veľký počet gymnázií, na ktorých by tiež mali študovať len tí najlepší. Proste ani jeden minister nemal odvahu zrušiť dotovanie vysokých škôl, ktoré nemajú strategickú hospodársku či kultúrnu hodnotu a ktoré produkujú nadmerné počty vysokoškolákov. Aj štúdium na vysokej, je potrebné si zaslúžiť.
No naspäť k stredným umeleckým školám či učilištiam, ktoré sú už temer raritou, lebo jednoducho 99% absolventov zmaturuje. Náročnosť štúdia je dávno v úpadku a neustále klesá. Pri týchto školách by som už zaviedol priame štátne financovanie z ministerstva školstva, tak ako je to pri univerzitách, avšak s normálnym prerozdelením škôl a ich zameraní v jednotlivých regiónoch. Dokonca som uvažoval aj na príklade, ako by to mohlo fungovať. Trebárs v každom krajskom meste jedna spoločná remeselná škola, kde všeobecné predmety by prebiehali v škole a prax v rámci duálneho vzdelávania u jednotlivých remeselníkov a v školských dielňach. Jednoducho, Slovensko si nemôže dovoliť pochovať svoje kultúrne tradície, ako sa to stalo napríklad s pozdišovskou keramikou, kremnickou kameninovou keramikou, sklárňami atď.. Teraz uvediem príklad. EÚ skôr či neskôr zakáže úplne produkciu plastových obalov a jedinou možnou náhradou bude sklenené, keramické či kovové obaly. No čo z toho, keď fakticky všetky tieto fabriky prestali existovať a čo horšie, už nemáme ani majstrov?
Situácia sa stáva tragickou. Vymiera remeslo po remesle a za to nemôže len doba, ale hlavne veľmi zlý vzdelávací systém a doslova nízke nároky na vzdelanie na všetkých stupňoch škôl. Integrované vzdelávanie je príťažou a spoločnosť jednoducho brzdí v rozvoji. Zväčša výborní žiaci poľavia a skôr sa prispôsobia tým horším, ako by to malo byť naopak. Načo sa budú snažiť, ak vidia, že to nikam nevedie a aj s priemernými vedomosťami dosiahnu ukončenie školy?
Štát hasí oheň benzínom.

Matovič nielen plagiátor, ale aj úplatkár. Prezidentka objavila možnosť referenda a rukojemníci zlých rozhodnutí EÚ.

04.12.2022

Matelko sa znova priznal, že podplácal lekárov a má na nich ťažké srdce. Tak nielen daňoví podvodník, plagiátor, ale ešte aj korupčník. No a niektorí diskutéri mu ešte aj pritakali. Vraj kto nedal úplatok lekárom? No ja určite nie a nestretol som sa zatiaľ s lekárom, ktorý by odo mňa niečo pýtal ako všimné. Je frustrácia zo seba samého nemá hraníc a preráža čím [...]

Štrajk lekárov, úbohosť Matoviča aj Cigánikovej v priamom prenose a prečo sa stabilne drží Hlas na čele prieskumov

26.11.2022

Toto, čo predvádza jeho diktátorské finančne negramotné veličenstvo kat SR Matovič I a posledný, z vládnej moci zvolený za ministra financií, ktorým sa ale že vôbec nerozumie, je niečo neskutočné. Heger ako taká figúrka na špagátiku Matelka, minister zdravotníctva, ktorého si zvolil sám Matovič a ktorého sám Matovič nemá v láske je ďalšou figúrkou saralabandy. [...]

Čaputovej úderka sa vymkla spod kontroly nenávisti

15.11.2022

Ešte skôr sa musím prezidentky zastať, ona skutočne nemôže za menovanie Plavčana za rektora, pre mňa osobne úplne zbytočnej vysokej školy. Možno že nie, možno na nej sa nebudú rozdávať tituly. Skôr ma udivuje jej neschopnosť a prilievanie oleja do ohňa. Ak si zoberiem jej fanklub na FB či iných fórach, alebo diskutéroch pod blogmi. Fanatický zástancovia PS či inej [...]

Virus Outbreak Germany

Merkelová priznala zlyhania vo svojej politike voči Rusku

07.12.2022 16:58

Komentár bývalej nemeckej kancelárky sa týkal ruskej okupácie ukrajinského polostrova Krym v roku 2014.

bonul, security, budova

Bödörov Bonul opäť získal lukratívne zákazky od štátu

07.12.2022 16:46

Bonul má v priebehu ďalších štyroch rokov strážiť prepravu hotovosti medzi pobočkami pošty a oddeleniami bánk.

stoltenberg

Stoltenberg: Rusko sa snaží zmraziť vojnu, aby opäť zaútočilo na jar

07.12.2022 16:12

Podmienky na mierové riešenie konfliktu na Ukrajine podľa generálneho tajomníka NATO nateraz neexistujú.

primoco uav dron bezpilotné lietadlo

Pohraničiari dostanú dva české drony. Bude to stáť 2 milióny

07.12.2022 16:00

Projekt bude spolufinancovaný z eurofondov.

gabo126

Keramik a zberateľ kinder figúrok, ak ich máte doma odložené v krabici, nejako sa dohodneme.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 583
Celková čítanosť: 3423543x
Priemerná čítanosť článkov: 5872x

Autor blogu

Kategórie

Archív