Založ si blog

Stravné lístky, voľné nedele nielen pre predavačov a appka, ktorú musí schváliť Google a Apple?

Máme tu znovu kopu „geniálnych“ nápadov a sľubov, ktoré sa sľúbili, ale znovu nedodržali, respektíve ich absurdita nemá hraníc a je tu dokonca aj jeden dobrý nápad. Poďme k stravným lístkom. V tomto prípade existujú len dve riešenia a všetko ostatné je odpad a absurdita. Absurdný bol totálne mimo návrh Matoviča – vraj, že za lístky sa budeme môcť stravovať len v reštauráciách. Okamžitý protiargument – čo s alergikmi, ľuďmi čo si doma varia napríklad SZČO, čo s ľuďmi, ktorí jednoducho nechcú chodiť do reštaurácií, pretože im neveria? Je to absurdita ako samotné stravné lístky.
Jednoducho, buď ich zrušíte, čo by bola najlepšia cesta a do daňových priznaní by sa dala len odpisová suma ako nezdaniteľná čiastka a bolo by. To by platilo pre SZČO a pre zamestnancov by ostala len suma nezdaniteľná na výplatnej páske o daný príspevok. Hotovo. Bez akýchkoľvek provízií pre vydavateľov lístkov. Mimochodom, takéto zmeny nie je možné robiť v priebehu roka. Mnoho živnostníkov jednoducho už lístky má a nemieni ich míňať v reštauráciách a dupľovane po dvojmesačnej pauze v reštauráciách a otáznikmi ich fungovania. Straty reštaurácií idú na vrub štátu a nie občanov.
Pán premiér Matovič, čo spravíte s remeselníkmi a živnostníkmi, ktorí sa spoliehali na jarmoky počas leta, ktoré sú ich jedinými príjmom a ktoré ste zakázali? Povinne si budú musieť ľudia kupovať výrobky od remeselníkov? Bola by to cesta. Vydajte im poukazy na výrobky remeselného charakteru od slovenských živnostníkov napríklad vo výške 500 € podobne ako pri ubytovaní a bude to aspoň aká taká záplata. Pravidlá by mali byť pre všetkých rovnaké a nie protekcionársky uprednostňovať napríklad reštaurácie. Dopad bude zdrvujúci najmä pre remeselníkov a malých živnostníkov. Pomoc, ktorú štát prisľúbil je fakticky nulová. Možno naozaj stačilo rozdeliť miliardu plošne a bolo by pre prevádzky a výrobu, ktoré boli zasiahnuté. Mohli by sa pridať aj do daňových vyššie odpočty nezdaniteľných položiek atď.. No pomoc prišla neskoro, respektíve je stále na nejakej pomyselnej ceste, ktorú povedali na nejakej tlačovečke. Sústavná likvidácia živnostníkov od Dzurindu, cez Radičovú až po Fica pokračuje. Z viac ako 400.000 to kleslo na súčasných cca 300.000, temer každý rok stále klesá počet živnostníkov, asi výnimkou bol len rok 2017. Likvidácia je priam očividná a legislatívne podmienky a odvodovo-daňová záťaž je priam likvidačná a nevraviac o nevýhode ručenia celým majetkom.
Teraz k tým voľným nedeliam. Tu dávam Matovičovi za pravdu. Síce som o tom už písal podstatne skôr, ale voľné nedele by jednoducho mali byť a to nielen pre predavačky, či predavačov, ale aj pre výrobu. Ak si zoberiem tie Sulíkové nedeľné rožky. Ešte šťastie, že už Sulík kváskuje a nemusí čakať na teplé rožky. Priamo osobná skúsenosť z pekárne. Príchod z nočnej smeny, ktorá končila v soboru ráno o 6:00 a nástup na ďalšiu smenu v nedeľu poobede. Ó, aký oddych!!! Ak chceli zamestnanci voľno, hodili sa na maródku. Čítal som a počul aj také „inteligentné“ pripomienky, vraj môžu ísť na výlety aj cez týždeň. To môžu slobodní a poprípade bezdetní. Už vidím ako otec, alebo mama píšu decku ospravedlnenku do školy, lebo idú na výlet v stredu, pretože takto im vychádza voľno. No a zosúladiť dvoch zamestnaných rodičov je priam nemožné, ak nepracujú v tom istom podniku a tých istých smenách. Ľudia si zvyknú na zatvorené obchody, tak ako to je v Nemecku či Rakúsku. Napríklad Nemecko má štvrtky tzv. nákupné dni, kde majú predĺžený čas nakupovania, aspoň keď som tam kedysi pracoval a v piatok mali kratšie dni, aby vypadli na víkend niekam. No a to vravím o veľkom výrobnom podniku z oblasti poľnohospodárstva, kde počas víkendu sa akurát svietilo a polievalo na čo stačilo zopár zamestnancov. Ušetrené financie by zamestnávatelia mohli v pohode použiť na zvýšenie platov zamestnancom. Obraty by sa ustáli v nových nákupných časoch. Nič také by sa nedialo. Druhé riešenie je napríklad dať za prácu v nedeľu príplatok vo výške cca 500% oproti terajšiemu príplatku. Nech tá nedeľa už naozaj oplatí za prísnej kontroly, či naozaj zamestnávatelia toto dodržiavajú.
Ešte sa vrátim k tým pendlerom a nespustenej appke v piatok. Znova to bol len Matovičov sľub. Mňa však iné zaujíma. Čo má do toho vravieť Aplle či Google? Veď sú to štátne záležitosti a osobná vec cezhraničných pracovníkov. Načo máme miliardové štátne stránky, ak nevieme na nich zavesiť jednu appku, ktorá by pracovala v mobiloch nezávisle od ich operačných systémov a v súlade s nimi aby sa dali spustiť? To sme fakt pod dozorom súkromných gigantov, ktorí tu ani dane neplatia? Respektíve platia, ale veľmi mizerné?

Slovenské železnice a ich prístup k platiacim zákazníkom

30.05.2020

Témou sú naše železnice. Spoločnosť ZSSK, ktorej pracujúci prispievajú kupovaním lístkov na ich výplaty a štátny rozpočet dotuje toto verejno-prospešné úložisko financií z našich daní. Máme tu neslávny chaos okolo corony a obmedzenie prevádzky, ktoré vôbec nemuselo byť. Ako predplatiteľ nie akurát najlacnejšej celosieťovej karty Maxi klasik som sa rozhodol [...]

13. dôchodok sa utopil, cestovky držia rukojemníkov a akú pomoc podnikateľom?

24.05.2020

Vážení dôchodcovia, memorandum o spolupráci, či akú to hlúposť ste podpisovali s vládou, vám 13. dôchodok už asi neprinesú. Z debát o prázdnej špajze je mi tak trošku zle. Ak štát hospodári so schodkom, alebo má vyrovnaný rozpočet, je nad slnko jasné, že nemôže mať prebytok peňazí!!! To len k tej prázdnej špajze, s ktorou Matelko neustále operuje. Mali sme [...]

Pozor! Dnes 1488 testovaných NAKA, kde si? Svetový pokus?

10.05.2020

Tak neviem, či to je úmysel, alebo náhoda, ale takýto počet testovaných s číslom 1488 nemôže byť náhoda a to ešte na Coronu. No úplne super. Bola to kartelová dohoda testovaných, alebo úmysel práve v dni, kedy oslavujeme ukončenie druhej svetovej vojny, bez toho, aby sa spomenul ZSSR v príhovore prezidentky. Rúška už pomaly miznú z ulíc. Ani len tie najmiernejšie [...]

Joie Biden

Biden sa postaví Trumpovi. Získal dostatok hlasov demokratov

06.06.2020 06:19

Bývalý viceprezident USA Joe Biden si zabezpečil nomináciu Demokratickej strany pre novembrové prezidentské voľby.

Pocuvajte pravdu, podcast, pravda, počúvajte Pravdu

Kamarátstvo s SMK stroskotalo. Matovičov kalkul alebo naivita?

06.06.2020 06:00

Prezidentka Zuzana Čaputová zdvihla varovný prst. Ak koalícia pri novom prokurátorovi necúvne, vráti zákon do parlamentu?

pocasie-6-6-2020

Kam zmizli letné dni? A kedy sa vrátia?

06.06.2020 00:00

Teplý vzduch, frontálne systémy - čo môže vyjsť z takéhoto mixu v počasí? Kto dostane riadnu porciu slnečných lúčov a kto búrku?

USA / armáda / vojak /

Trump nariadil zníženie počtu amerických vojakov v Nemecku

05.06.2020 23:22

Americký prezident Donald Trump mal nariadiť Pentagónu, aby do septembra 2020 stiahol z Nemecka takmer 10-tisíc amerických vojakov.

gabo126

Keramik a zberateľ kinder figúrok, ak ich máte doma odložené v krabici, nejako sa dohodneme.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 387
Celková čítanosť: 1953147x
Priemerná čítanosť článkov: 5047x

Autor blogu

Kategórie