Odbory, minister a dva roky prázdnin

Konečne si decká užijú prázdnin, koľko len budú chcieť. Škola končí a samoštúdium začína. Množstvo detí a mládeže síce verneovku o dvojročných prázdninách nikdy nečítalo, ale možno začne. Možno, že si stiahnu len nejaký obsah z webu.
Teraz však k podstate. Všetko zle! Učitelia hrozia vláde, vláda to má viete kde a ľuďom je to jedno. Je tu súboj o 140 €. Odkiaľ na to vziať? Čo vlastne v čistom znamená tých 140 €?
Malý príklad: cca 35% z tejto sumy zaplatí zamestnávateľ cca 13 % zamestnanec a 20 % zožerie daň z príjmu 140 – 49 – 18,2 = 72,8. Na túto sumu by sa nevzťahovali nezdaniteľný základ a tak by podliehal 20 % dane, čiže 72,8 – 14,56= 58,24 €. Teda sa tu rozprávame o cca 58 €.
Na jednej strane štát vraví, že nemá. Na druhej strane učitelia neponúkli protihodnotu. Teraz k tým 58 €. Odkiaľ na nich štát len zoberie? Na jednej strane vraví, že nemá, aj keď na druhej aj z tých 140 by ihneď vyše polovice naspäť zožral štát a trošku niektorých druhý pilier a súkromné zdravotné poisťovne. Keďže pravdepodobne si učitelia nežijú na vysokej nohe, ďalšou nepriamou daňou by bola DPH.
Zopár príkladov, odkiaľ získať tých 58 € možno je to zlá suma a budete ma kritizovať, ale snažil som sa to zjednodušovať. Teda toto nie je chyba dokonca ani ministerstva školstva a ani učiteľov. Toto je chyba nenažratého štátu a vykorisťovania pracujúcich, živnostníkov a strednej triedy. Je to zámerná likvidácia tejto vrstvy a vytváranie závislosti na štáte. Sloboda sa nenosí. Čo takto zvýšiť nezdaniteľnú čiastku mzdy o tých 140 € na mesiac, na ktorú by sa nevzťahovali ani odvody a ani daň? Čo takto konečne určiť hranice odvodov a začať uvažovať ekonomicky?
Kto najviac míňa v ekonomikách? Práve stredná vrstva. Ani bohatí, ani chudobní.
Tým by nemuseli navyšovať ani rozpočet a dokonca by to mohlo platiť aj pre zdravotné sestry.
Ba veru aj pre ostatných.
Chybou odborov je tak trochu aj zlá orientácia niektorých požiadaviek. Orientované mali byť nielen na vládu, ale hlavne na zriaďovateľov a to mestá, obce a naše slávne VÚC v podobe samostatných krajov, ktoré sa akosi neujali. Koľko že len tam je zamestnancov, poslancov a iného plebsu, ktorý je živený z našich daní? Načo také delenie? Čo by nezvládla z tohto zbytočného medzičlánku miestna samospráva?
No a k učiteľom, školám a ich ponuke. Sú naozaj súčasné školy a budovy naplno využité? Nie je náhodou prezamestnanosť na niektorých školách hlavne nepedagogického personálu?
Prečo nemôžu existovať na štátnych školách učitelia aj so živnosťou, ktorí by vypĺňali, respektíve suplovali výpadky v učiteľských zboroch? Veď v iných krajinách to ide.
Nehnevajte sa na mňa, milí učitelia, ale naozaj je prioritné technické zabezpečenie základných a stredných škôl? Čím viac decká gúglia a spoliehajú sa na web, tým horšie je to s ich vyjadrovaním a hlavne s precvičovaním mozgovej kapacity. Ale to je o inom. Okrem Milénia som nevidel žiadne návrhy a perspektívy k dlhodobému vzdelávaniu na všetkých úrovniach.
Čo takto predložiť normálny spoločensky prijateľný vzdelávací systém, ktorý zatiahne do vzdelávania nielen žiakov a učiteľov, ale aj rodičov?
K Draxlerovi len jedno. Je slabý. Síce, ktorý bol dobrý? Kým nezačne radikálna reforma v školstve a hlavne redukcia neperspektívnych škôl, ktoré jednoducho neprodukujú prioritne normále a logicky uvažujúce mysliace bytosti, ale len tupé mozgy, ktoré navštevujú školu pretože musia, tak sa nič nezmení.
V školstve sme klesli na dno, ale je tam ešte bahno na tom dne a pevné dno ako odrazový mostík nevidím ani z jednej strany. Kým sa nespamätá spoločnosť, nepomôže nič.

Kto je väčším prínosom pre štát? Živnostník alebo poslanec NRSR? Kam to chceme dotiahnuť?

13.04.2025

Toto čo počúvam z jednej aj druhej strany je čistá demagógia. Všetky prešľapy prehadzujú na ľudí a hlavne výrobu. Výroba je hlavnou zložkou tvorby HDP a nie spotreba štátu. Teraz si zoberme príklad, lebo ma už naozaj rozčuľuje doslova pohon na malé firmy či živnostníkov. Tak si zoberme čísla. Jeden poslanec nás vychádza zo štátneho rozpočtu na cca 130.000 € [...]

Excelentný Trump, slovenský Detroit a EÚ ako Brontosaurus, vraj silný štát a čo s rozpočtom?

09.04.2025

Začnem odzadu. Nepáči sa mi až taká silná úloha štátu v oblastiach ekonomiky, ako presadzuje v súčasnosti Smer. Keď som si pozrel náhodou, ako argumentovala jedna poslankyňa s Mariánom Viskupičom, tak mi ostal rozum stáť. Tu vôbec nejdem chváliť bývalú vládnu katastrofu, ale tá dnešná, ktorá vravela, že si dokáže s týmto problémom poradiť, veľmi od nej neuteká. [...]

3D Tlač, Závislosť či Druhá šanca

07.04.2025

Tento rok sa skončil projekt z programu Erasmus+ s názvom Druhá šanca. Keď sme začínali, nemali sme ani šajnu o 3D tlači či 3D skenovaní. To, čo nasledovalo, bola čistá závislosť. Fakticky, z ničoho, len z informácie, že niečo ako 3D tlač vôbec existuje, sme sa pustili do realizácie pilotných kurzov, a to aj s českými kolegami. Iste, mnohí si poviete, že to nič nie [...]

Mark Carney

Premiér Carney sa Trumpa nebojí. Kanadu si neprivlastníte, budeme sa brániť, odkázal mu

18.04.2025 21:59

Podľa premiéra Kanaďania teraz v dôsledku Trumpovej politiky stoja pred najväčšou krízou, akú doteraz zažili.

Brown Bear / Medveď /

Muža pri lyžiarskom stredisku Králiky napadol medveď. S otvorenou ranou stehna ho previezli do nemocnice

18.04.2025 21:21

Informovalo o tom Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby.

Robert F. Kennedy

Na Trumpov príkaz zverejnili 10-tisíc strán dokumentov o atentáte na senátora Kennedyho

18.04.2025 21:01

Robert Francis Kennedy bol jedným z dvoch mladších bratov prezidenta USA Johna F. Kennedyho.

Záplavy / Potopa / Floods /

Extrémne počasie si v Taliansku a Francúzsku vyžiadalo najmenej štyri obete

18.04.2025 19:41

Lejaky i husté sneženie od štvrtka sužovalo časti Talianska, Francúzska a Švajčiarska.

gabo126

Keramik a zberateľ kinder figúrok, ak ich máte doma odložené v krabici, nejako sa dohodneme.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 668
Celková čítanosť: 4122925x
Priemerná čítanosť článkov: 6172x

Autor blogu

Archív