Otvorený list Ficovi, EK, ministerke školstva aj Šefčovičovi

Slováci v EÚ nie sú občanmi druhej kategórie a už vôbec nie sú v nejakom jadre. My sa nachádzame pekne krásne na chvoste EÚ a sme len taký trpený prívesok. Nasledujúci list, ktorý som tu uviedol som aj poslal menovaným. Toto je len prvý krok, nasledovať bude európsky ombudsman, ak sa oslovení nebudú zaujímať o rovnosť šancí v EÚ.
Vážení aplikanti programu Erasmus+, týmto Vás žiadam o pomoc pri zrovnoprávnení podmienok programu Erasmus+. Prosím prečítajte si a píšte svoje pripomienky do Bruselu. Jeden list možno nič nespraví, ale ak budú desiatky z aplikujúcich organizácií, budú sa tým musieť zaoberať. Čím viac sa nás do tejto iniciatívy zapojí, tým lepšie.

Vážení oslovení,
Ako dlhoročný aplikant programu Erasmus+ a jeho predchodcov, mám jednu zásadnú výhradu k financovaniu jednotlivých položiek a to hlavne platieb ľudských zdrojov, teda v položke intelektuálne výstupy.
Po vypočutí si prejavu pána Junckera, aj iných politikov a medzi nimi nášho eurokomisára pána Šefčoviča či iných zodpovedných činiteľov mám zásadnú pripomienku.
Program Erasmus+ je doteraz jedným z najlepších komunitárnych programov, na akých som sa zúčastnil. Podobne to platí aj o slovenskej národnej agentúre a jej transparentnosti. Jednoducho lepší komunitárny program v oblasti medzinárodnej spolupráce nepoznám.
O to viac ma mrzí disproporcia medzi jednotlivými štátmi a ich finančných sumách určených pre ľudské zdroje. Program ako taký má stierať rozdiely medzi partnerskými krajinami. V tomto ich však prehlbuje.
Nie je predsa možné, aby v tom istom projekte boli rozličné sumy na ľudí pripravujúcich intelektuálne výstupy. V niektorých prípadoch je to až štvornásobná suma. Príklad – Slovensko 74 €/deň a Rakúsko – tá istá pracovná pozícia 241 €/deň.
To je priama diskriminácia štátov a hlavne účastníkov. Veľmi ťažko je zistiť, ako k týmto sumám prišla riadiaca organizácia v Bruseli. Jedno je však pravda. Veľmi zvláštne to vyzerá a má to aj iný rozmer. Postupne sa organizácie a účastníci s nižšími sumami doslova zbavujú partnerov z krajín, kde tieto sumy sú podstatne vyššie. Selektujú sa rôzne partnerstvá, ktoré vznikajú na základe približne podobných súm. Naopak, bohaté krajiny veľmi radi ako koordinátori, spolupracujú s nízkonákladovými partnermi. Týmto spôsobom financovania sa doslova dehonestuje práca na spoločných projektoch takýchto partnerov s nižšími sumami.
Takýto stav mohol byť akceptovateľný, pokiaľ boli samostatné rozpočty v jednom projekte, nie však ak je jeden koordinátor zodpovedný za celý projekt.
Takáto diskriminácia len prehlbuje rozdiely v EÚ a priamo podceňuje prácu ľudí na projektoch z východnej Európy. No nielen to, ale podľa niektorých schválených zákonov napr. z Rakúska „rovnaká mzda za rovnakú prácu na rovnakom mieste“, sa môžu aplikanti dostať do veľmi nepríjemnej situácie. Túto problematiku je potrebné čo najrýchlejšie riešiť.
Vzniká dumping na prácu proti ktorej bojovala samotná EÚ, ale zároveň ju samotná priamo v komunitárnych projektoch aj podporuje. Vzniká tým mierne povedané schizofrenický postoj samotného riadiaceho orgánu pôsobiaceho v Bruseli.
Ďalšou pripomienkou k hodnoteniu projektových nákladov je kontrola skutočne zrealizovaných nákladov partnerských organizácií. Jednoducho povedané, koordinujúca organizácia nemôže ovládať všetky účtovné zákony partnerských krajín. Riešením by bolo vydanie finančného certifikátu nákladov národnou agentúrou, pod ktorú pôsobnosť patrí projektový partner a odoslanie potvrdeného certifikátu o finančných projektových nákladoch. Iste by sa sťažila práca NA, ale dosiahla by sa lepšia kontrola aplikantov a ich zapojenia do jednotlivých projektov. Podobné certifikáty sa vydávajú aj v programe napr. INTERREG.
Najčistejšou formou pri riešeniach daných súm by bolo buď ich zjednotenie podľa pracovných pozícií, alebo doplatenie zo strany partnerských národných agentúr, pod ktoré patria jednotliví aplikanti. Zo samotnej praxe už koordinátori projektov mnohokrát vynechávajú partnerov z krajín, ktoré by zvyšovali neúmerne rozpočet, čo je v takomto komunitárnom programe práve na škodu.
Podotýkam, lepší program k vytváraniu spolupráce EÚ z môjho pohľadu nemá. Podobne aj slovenská národná agentúra je jednoducho profesionál na svojom mieste.
Na záver by som poprosil našu agentúru, ak by ste boli takí láskaví a poslali túto pripomienku do Bruselu výkonnej agentúre programu.

Za vyjadrenie k týmto pripomienkam vopred ďakujem.
S pozdravom a úctou Ing. Gabriel Huraj

Gröhlingove preexponované grimasy a čo s tou transakčnou daňou a konsolidáciou?

10.11.2024

Gröhlingove preexponované grimasy a čo s tou transakčnou daňou a konsolidáciou? Konsolidácia finančných zdrojov a jej amatérska príprava je, žiaľ, výtvorom tejto vlády. Vraveli, že si poradia, ale akurát takýmto spôsobom? Na všetko je riešenie a začať je potrebné od seba. To je každému jasné. Lenže konsolidácia začala od bežných ľudí. Štátnych zamestnancov sa [...]

Transakčná daň = výpalné štátu, Kotlár to mal urobiť inak a školstvo môže šetriť, program Erasmus+ a mnoho otázok

13.10.2024

Je toho trošku veľa. Výpalný balíček sa už schválil a možno budú zmeny. Ani by som sa nečudoval. To čudo vo forme transakčnej dane je niečo neuveriteľné. Minulá vláda mala financmajstra totálneho amatéra, až mi je z toho zle, keď teraz poukazuje Olajno na nedostatok odbornosti nového ministra zdravotníctva. Dobre, o tom potom. Teraz k tej nemožnej dani a koľko dali [...]

Transakčná daň – vládne výpalníctvo par excellence a neskutočná podpora bankám!

28.09.2024

Tak takúto daň skutočne ani Matelko nevymyslel. Neveril som, že s takouto vyloženou somarinou, veď čo už, expresíva tu lietajú sprava doľava a mňa to už ako občana skutočne prestáva baviť. Nikto ani len nevie, ako to bude v tomto chaose návrhov vyzerať. Ekonomikou sa zaoberám roky a vždy som každého kritizoval za absolútne nesystémové kroky. Najprv sa dušovali, že [...]

Andrej Kiska

Polnocou sa končí osobná a dopravná ochrana exprezidenta Kisku

21.11.2024 14:11

Informoval o tom rezort vnútra s odvolaním sa na právoplatné rozhodnutie súdu.

Medzinárodný trestný súd / CPI / ICC /

Medzinárodný trestný súd v Haagu vydal zatykače na Netanjahua, Galanta i veliteľa Hamasu

21.11.2024 13:26, aktualizované: 13:37

Súd zatýkacie rozkazy vydal pre podozrenia z vojnových zločinov.

Sýria Izrael Damask

Pri izraelskom údere na sýrsku Palmýru zahynulo vyše 70 proiránskych bojovníkov

21.11.2024 13:01

Uviedlo to Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva.

eskort, polícia, Marian Výborný

Taliansko vydalo na Slovensko muža odsúdeného za vraždu expriateľky

21.11.2024 12:37

Marian Výborný z Revúcej ihneď putoval za mreže.

gabo126

Keramik a zberateľ kinder figúrok, ak ich máte doma odložené v krabici, nejako sa dohodneme.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 657
Celková čítanosť: 4030905x
Priemerná čítanosť článkov: 6135x

Autor blogu

Archív