Čo ma štve ako živnostníka a doteraz to politici nepochopili 1

Mnohokrát som už písal, dával návrhy či diskutoval o živnostníkoch, ktorí sú, neviem prečo, na Slovensku „persona non grata“.
Nemusíme zarábať milióny a ani žiť v prepychu. Chceme jednoducho aspoň existovať. Potrebujeme iba obyčajné zjednodušenie zákonov. Aké „nesplniteľné“ podmienky na podnikanie by som si vedel predstaviť?
Oddelenie odvodov od príjmu. Neviem predsa, či nasledujúci rok bude pre mňa úspešný, ale odvody vypočítané zo zisku platiť musím. Osobne by som si to predstavoval úplne jednoducho. Zaplatím zo zisku daň a odvody pri podaní daňového priznania a začínam s nulou od začiatku roka. Žiaden problém ani zložité výpočty.
Pre mňa nie sú podstatné licencie či iný druh platieb. Ani pri licencii nemám istotu, či budem v zisku. Na druhej strane, urobím všetko možné preto, aby som si znížil daňový základ. Nie preto, aby som neplatil dane. Veľmi rád zaplatím aj 40%, ak sa mi tieto zisku nebudú započítavať do odvodov na ďalší rok.
Živnostníkovi je jedno, aký dôchodok bude mať o 30 či o 10 rokov, koľko si ho užije? Päť či maximálne 10 rokov, ale odvádzať mám 40 rokov. Je jasné, že určitý princíp solidarity tu musí byť, ale jeden z dôvodov, prečo živnostníci končia, sú príliš vysoké odvody do poisťovní. Pritom ručíme celým majetkom. Tento blog bude asi na pokračovanie.

Langoš sem, Lángos tam, ale nie je nám to jedno. Pasivita štátnych a verejných orgánov – takých príkladov je hoci aj na ÚPSVaR-e viac ako dosť.

16.05.2026

Chaos v DPH V celej tejto kauze je jedna vec, ktorá rozprúdila diskusiu, a to výška pokuty za, mierne povedané, trošku nezmysel – aj keď po prečítaní zákona je to diskutabilné, a hlavne po dodrbanej zápisnici. Lenže ono je potrebné pozrieť sa na to, kto za takýto zákon hlasoval, kto ho navrhol. Museli to byť len poslanci, a tu sa ukazuje ich „kvalita“. Pre zmenu [...]

Ako štát pomáha živnostníkom: § 49 verzus § 54: keď projekt zhorší to, čo mal zlepšiť. Pozor na langoše a diakritiku! A čo na to Kamenický?

12.05.2026

Na Slovensku máme krásny zvyk. Keď chceme niekomu pomôcť, najprv mu vysvetlíme, prečo si tú pomoc vlastne nezaslúži. Najnovšie sa to krásne ukazuje pri podpore samostatnej zárobkovej činnosti cez úrad práce. Človek by si naivne myslel, že ak je niekto evidovaný na úrade práce, chce pracovať, má nápad, podnikateľský zámer a chuť vytvoriť si vlastné pracovné miesto, [...]

Pošta nie je ideál. Ambasáda nie je riešenie pre každého. Potrebujeme digitálny volebný token. Hlina už netrep a odchody mladých.

10.05.2026

Dnes to bude veľmi dlhé, ale už mám toho tak trošku dosť. Diskusia o voľbe zo zahraničia sa u nás často zúži na jednoduchý spor: buď poštou, alebo na ambasáde. Lenže podľa mňa je to zle položená otázka. Poštová voľba má svoje riziká. Voľba na ambasádach má zase problém dostupnosti. Ak chceme hovoriť vážne o demokracii v 21. storočí, mali by sme sa baviť o [...]

Anna Belousovová

Belousovová kandiduje za županku Žilinského kraja

25.05.2026 11:55

Bývalá členka SNS pôsobí ako zástupkyňa primátora mesta Čadca a je aj poslankyňou Žilinského samosprávneho kraja.

rokovanie parlamentu, parlament, tibor gašpar

Remišová žiada odstúpenie Gašpara po šokujúcich výpovediach na súde v kauze Kuciak

25.05.2026 11:50

Podľa opozičnej poslankyne ide o tak závažnú informáciu, že aj bez vyzvania by mal Tibor Gašpar okamžite odísť z politiky.

shmu

Nedeľa bola len začiatok. Slovensko čakajú ešte väčšie horúčavy, potom príde prudký zlom

25.05.2026 11:40

Slovensko vstúpilo do obdobia výrazne teplého počasia.

Karel Hirman

Hirman sa vzdal kandidatúry na šéfa kraja, povedal aj v koho prospech

25.05.2026 11:38

Bývalý minister hospodárstva nebude kandidovať na predsedu Košického samosprávneho kraja.

gabo126

Keramik a zberateľ kinder figúrok, ak ich máte doma odložené v krabici, nejako sa dohodneme.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 692
Celková čítanosť: 4397043x
Priemerná čítanosť článkov: 6354x

Autor blogu

Archív