Založ si blog

Kam sa dostalo remeslo a školstvo v SR

Iste, dnes je téma blogov zväčša úplne iná téma. Ja sa však vrátim k mojej obľúbenej a to ku školstvu. Pred nedávnom som ukončil projekt Potter raiting. Dva roky sme sa stretávali s keramikármi, sochármi, umelcami z Cypru, Slovenska, ČR, Poľska a Turecka. Jednoducho, Turecko či Cyprus nás dávno predbehli. Nielen s kooperáciou a podporou na miestnej úrovni, či dokonca národnej, kde v Turecku produkcia keramiky tvorí aj nie malú časť HDP a kde im ich školstvo môžeme len tichučko závidieť a na Cypre síce keramiku už neučia v školách, ale podporu tomuto odvetviu vláda a región prejavili práve neskutočnou podporou pri realizácií aktivít, plenérov, ale aj organizovaním kurzov za pre záujemcov, ktoré podporuje finančne štát.
To je jedna z ciest, ktorou by sa malo transformovať aj slovenské školstvo. Chýba nám medzistupeň, ktorý bude oficiálne uznávaným vzdelávacím systémom. Nadprodukcia vysokoškolákov a nepotrebných odborov. Prebytok vysokých škôl a nekoncepčné stredné školstvo je v troskách. No ani toto nie je problém. Problém je, že ručná práca sa začala dehonestovať, čo v praxi znamená, že na dobrého elektrikára, kachliara či klampiara čakáte riadne dlho a obuvníka už ani nenájdete.
Na základných školách už nie sú populárne dielenské či pestovateľské práce. Veď na čo? Všetko za nás urobia aplikácie. Možno sa nájde ešte nejaká podpora z ministerstva kultúry, ministerstvo školstva zlyháva a ministerstvo sociálnej práce a rodiny absolútne ignoruje budúci vývoj a reštrukturalizáciu slovenského priemyslu, ktoré sa stalo montážnou halou automobiliek a tým pádom sme sa stali rukojemníkmi tohto priemyslu.
Vraj nie je požiadavka, aby takéto remeselné odvetvia štát podporoval. No ja som takúto požiadavku mal a musel som si nájsť školu, ktorá už v súčasnej dobe neexistuje. Samostatná škola, ktorá by vyučovala technológiu výroby keramiky fakticky na Slovensku už neexistuje. Podobný osud očakáva aj asi poslednú sklársku školu.
Napríklad keramickú produkciu zastupujú už len naozajstní „fanatici“. Je to hobby, relax a práca zároveň. Je však aj pravdou, že keramikár nikdy nevie dopredu, aký bude výsledok a aj možno toto odrádza súčasnú mladú generáciu, ktorá chce okamžité výsledky s o to väčším príjmom.
Štátom platené organizácie sa často venujú produkcie neplodných a až pofiderných publikácií, štúdií čo odporúčaní, kde nie je istý ani dopad ani výsledok, len sa tvoria papiere pre papiere. Kto bude mať konečne odvahu zrušiť vysoké školstvo zadarmo a skresať počet vysokých škôl a študentov? Jednoducho vysoké školstvo by malo byť platené a odbory, ktoré nám chýbajú by mali byť dotované v rámci štipendií a prospechu študentov a to isté na stredných odborných školách. Možno by radšej išli študenti na strojárske či remeselné odbory, ak by dostávali aj slušné prospechové štipendium.
Riešení je dosť, len sa akosi nechce. Vždy sa nájde nejaká výhovorka na to, prečo sa to nemôže a nie prečo by sa to malo. Ešte jedna vec, dobre si pamätám, ako sa zavádzal deviaty ročník, ktorý sa odôvodňoval aj vysokou mierou nezamestnanosti a takto sa predĺžila dochádzka do školy. Možno je na čase zrušiť deviaty ročník. Obnoviť učilištia či staré dobré nadstavby. Pripojil som aj krátke videá z výroby či zo stretnutia v Pezinku.

Lídri národných strán? Nedajte sa vysmiať.

03.11.2019

To, čo sa deje v súčasnosti na tzv. národnej scéne nie je nič iné ako stretnutie mega ega. Lídri rokujú bez členských základní a či hľadajú nejakých odborníkov či skutočne pronárodne viac »

N-ko vie všetko, Pellegriniho dobrá prezidentka a Elán v akcii

15.10.2019

Od nedele je už aj Smer pomaly naruby, pretože sa nevyhranil voči nikomu a šiel by do vlády aj s Kiskom. Ak by bol povedal pán premiér, že možno by spolupracovali so stranou Za ľudí, ale s Kiskom viac »

KDH je naozaj ako Notre-Dame, Truban naozaj chce spolupracovať

13.10.2019

Tak a máme po prvom oficiálnom vystúpení lídra strany Vlasť Harabina a neoliberálneho spojenca PS či Za ľudí, Hlinu - predsedu demokratického kresťanstva. Áno, Hlina mal pravdu. KDH je ako viac »

Benátky / povodeň /

Talianska vláda vyhlásila v Benátkach stav núdze

14.11.2019 22:00

Taliansky premiér Giuseppe Conte po tom, čo v Benátkach, kde mimoriadne zaplavilo známe pamiatky, domy i obchody, strávil noc, označil rozsiahle povodne za „ranu do srdca krajiny“.

BRICS

Lídri BRICS podporili parížsku dohodu, odmietli vojenské riešenie v Sýrii

14.11.2019 21:26

Na výročnom stretnutí lídrov BRICS privítal brazílsky hostiteľ, prezident Jair Bolsonaro okrem Putina a Siho aj indického premiéra Módího a juhoafrického prezidenta Ramaphosu.

Auschwitz, Osvienčim

Pri bývalom tábori smrti v Treblinke našli neznámy masový hrob

14.11.2019 20:47

Ide o priestor s rozmermi 4,5 na 3,4 metra, v ktorom boli len desať až pätnásť centimetrov pod zemou zahrabané ľudské ostatky. Koľko obetí tam môže byť, zatiaľ nie je jasné.

USA Kalifornia škola streľba zranení

Po streľbe na škole v Kalifornii zadržali podozrivého študenta

14.11.2019 20:01

Šerif Alex Villanueva pre rozhlasovú stanicu KNX povedal, že predpokladaným strelcom je študent a nachádza sa medzi zranenými, ktorých previezli do nemocnice.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 322
Celková čítanosť: 1202020x
Priemerná čítanosť článkov: 3733x

Autor blogu

Kategórie