Založ si blog

Čo by som urobil v školstve ako minister – keramik s technickým, ekonomickým a pedagogickým vzdelaním a bez plagiátorskej diplomovky?

Znovu sa vraciam ku školstvu. Budem sa opakovať, ale nič sa nedá robiť, o školstve píšem a aktívne pôsobím o oblasti neformálneho vzdelávania dospelých a mládeže cca 14 rokov. Nie veľa, ale ani nie málo. Základným problém školstva je totálny chaos zriaďovateľov a financovanie súkromného školstva. Osobne zastávam názor, že celé školstvo by malo znova prejsť pod ministerstvo školstva a to aj vrátane základného. Prečo? Pretože rodinkárstvo prekvitá aj v tejto oblasti. Výberové konania na vedúce pozície sú doslova až výsmechom. Dosadzujú sa mnohokrát ľudia po známosti. Osobne by som navrhol verejné vypočutia a zverejňovanie ich plánov rozvoja okamžite po absolvovaní verejného vypočutia, tak aby si aj rodičia či občania mohli overiť, kto to to bude vlastne tú ich školu viesť a aké má schopnosti na riadenie. To by som uplatnil asi na všetky pozície vedúcich pracovníkov vo verejnej a štátnej správe.
Určite by som zrušil financovanie súkromných a cirkevných škôl a to bez debaty. Ak chce niekto študovať na súkromnej škole, nech si ju platí. Štátna by mala spĺňať určité štandardy, ktoré sú v súčasnosti absolútne deformované a priamo vplývajú na kvalitu výučby, pretože školy súperia o žiakov a o peniaze.
Stredné školstvo je v absolútnych troskách. Skutočne sa produkujú odbory, ktoré sú absolútne zbytočné. Nemôžete pozháňať inštalatéra, elektrikára či klampiara? Nevadí, k dispozícii sú vzletné profesie, ktoré sa až ťažko definujú ako napríklad počítačoví grafici, informatici, gymnazistov je ako maku. Prax na stredných školách je, no mierne pochybná. Poniektorí objavili teplú vodu vo forme duálneho vzdelávania, ktoré tu bolo za socializmu na veľmi vysokej úrovni. Je potrebné znovu sa vrátiť k učilištiam a prudko znížiť počet stredných odborných škôl a gymnázií.
Spoločnosť dehonestovala fyzickú prácu a doslova ju vysmieva a tak sa niet čo čudovať, že nám vyrastá generácia finančných poradcov bez absolútnych, alebo aspoň základných poznatkov!
Na vysokých školách by malo študovať maximálne 20 až 30% celkového populačného ročníka. Školstvo by skutočne malo byť zamerané na vedu a vzdelávanie, čiže odbory strojárstva, poľnohospodárstva, potravinárstva medicíny, rozvoja ľahkého priemyslu a diverzifikáciu slovenského hospodárstva ako celku. Filozofických či pedagogických škôl by postačovalo úplne minimum. Teda nejaké tri školy pre východ, stred a západ. Možno nejaké to externé pracovisko tak, ako to bolo kedysi. V súčasnosti keď je viac voľných miest na štúdium ako samotných študentov je táto situácia neudržateľná. Musím si zobrať dobrý príklad z USA a za súkromné školy si jednoducho budú študenti platiť. Môžete mať vysokú školu, ale za svoje. Ak budete takí dokonalí a úspešní študenti sa ku vám pohrnú! Nevidím v tom problém. No je lepšie mať zopár špičkových univerzít s podstatne menším počtom absolventov, ale o to kvalitnejšími, ako nám predvádza súčasný výstup a dehonestácia školstva počas jeho tridsaťročného úpadku. Na ťažké školy a odbory sa študenti nehrnú a volia cestu menšieho odporu, ako napríklad bezpečnostný manažment, sociálna práca atď… Technika či medicína sú vraj ťažké a o to ide. Škola nemôže byť ľahká, musia sa tu klásť určité nároky na vzdelávanie. Ak Matovič stíhal popri škole viesť aj mega firmu, tak o náročnosti štúdia by som veľmi pochyboval. Iste, nemôžem globalizovať, ale aj ťažké odbory začali upúšťať od nárokov na študentov a máme tu praktický výsledok a vládu totálnych amatérov. Kde za riaditeľa nemocnice je vymenovaný montážnik okien, ktorý v živote nemal žiadnu úspešnú firmu, alebo sa stanú ministrami či vyfasujú iný dobrý platený flek zo štátneho. Ak sú takí megaúspešní vo svojom podnikaní, prečo potom neostali pri ňom?

Matovič nielen plagiátor, ale aj úplatkár. Prezidentka objavila možnosť referenda a rukojemníci zlých rozhodnutí EÚ.

04.12.2022

Matelko sa znova priznal, že podplácal lekárov a má na nich ťažké srdce. Tak nielen daňoví podvodník, plagiátor, ale ešte aj korupčník. No a niektorí diskutéri mu ešte aj pritakali. Vraj kto nedal úplatok lekárom? No ja určite nie a nestretol som sa zatiaľ s lekárom, ktorý by odo mňa niečo pýtal ako všimné. Je frustrácia zo seba samého nemá hraníc a preráža čím [...]

Štrajk lekárov, úbohosť Matoviča aj Cigánikovej v priamom prenose a prečo sa stabilne drží Hlas na čele prieskumov

26.11.2022

Toto, čo predvádza jeho diktátorské finančne negramotné veličenstvo kat SR Matovič I a posledný, z vládnej moci zvolený za ministra financií, ktorým sa ale že vôbec nerozumie, je niečo neskutočné. Heger ako taká figúrka na špagátiku Matelka, minister zdravotníctva, ktorého si zvolil sám Matovič a ktorého sám Matovič nemá v láske je ďalšou figúrkou saralabandy. [...]

Čaputovej úderka sa vymkla spod kontroly nenávisti

15.11.2022

Ešte skôr sa musím prezidentky zastať, ona skutočne nemôže za menovanie Plavčana za rektora, pre mňa osobne úplne zbytočnej vysokej školy. Možno že nie, možno na nej sa nebudú rozdávať tituly. Skôr ma udivuje jej neschopnosť a prilievanie oleja do ohňa. Ak si zoberiem jej fanklub na FB či iných fórach, alebo diskutéroch pod blogmi. Fanatický zástancovia PS či inej [...]

Polícia / Policajná páska /

V galantskom byte našli mŕtvu ženu, podozrivú osobu polícia zadržala

07.12.2022 17:33

63-ročnú ženu bez známok života našli v kúpeľni s viacerými zraneniami na tele.

Virus Outbreak Germany

Merkelová priznala zlyhania vo svojej politike voči Rusku

07.12.2022 16:58

Komentár bývalej nemeckej kancelárky sa týkal ruskej okupácie ukrajinského polostrova Krym v roku 2014.

bonul, security, budova

Bödörov Bonul opäť získal lukratívne zákazky od štátu

07.12.2022 16:46

Bonul má v priebehu ďalších štyroch rokov strážiť prepravu hotovosti medzi pobočkami pošty a oddeleniami bánk.

stoltenberg

Stoltenberg: Rusko sa snaží zmraziť vojnu, aby opäť zaútočilo na jar

07.12.2022 16:12

Podmienky na mierové riešenie konfliktu na Ukrajine podľa generálneho tajomníka NATO nateraz neexistujú.

gabo126

Keramik a zberateľ kinder figúrok, ak ich máte doma odložené v krabici, nejako sa dohodneme.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 583
Celková čítanosť: 3423597x
Priemerná čítanosť článkov: 5872x

Autor blogu

Kategórie

Archív