Založ si blog

Čo by som urobil v školstve ako minister – keramik s technickým, ekonomickým a pedagogickým vzdelaním a bez plagiátorskej diplomovky?

Znovu sa vraciam ku školstvu. Budem sa opakovať, ale nič sa nedá robiť, o školstve píšem a aktívne pôsobím o oblasti neformálneho vzdelávania dospelých a mládeže cca 14 rokov. Nie veľa, ale ani nie málo. Základným problém školstva je totálny chaos zriaďovateľov a financovanie súkromného školstva. Osobne zastávam názor, že celé školstvo by malo znova prejsť pod ministerstvo školstva a to aj vrátane základného. Prečo? Pretože rodinkárstvo prekvitá aj v tejto oblasti. Výberové konania na vedúce pozície sú doslova až výsmechom. Dosadzujú sa mnohokrát ľudia po známosti. Osobne by som navrhol verejné vypočutia a zverejňovanie ich plánov rozvoja okamžite po absolvovaní verejného vypočutia, tak aby si aj rodičia či občania mohli overiť, kto to to bude vlastne tú ich školu viesť a aké má schopnosti na riadenie. To by som uplatnil asi na všetky pozície vedúcich pracovníkov vo verejnej a štátnej správe.
Určite by som zrušil financovanie súkromných a cirkevných škôl a to bez debaty. Ak chce niekto študovať na súkromnej škole, nech si ju platí. Štátna by mala spĺňať určité štandardy, ktoré sú v súčasnosti absolútne deformované a priamo vplývajú na kvalitu výučby, pretože školy súperia o žiakov a o peniaze.
Stredné školstvo je v absolútnych troskách. Skutočne sa produkujú odbory, ktoré sú absolútne zbytočné. Nemôžete pozháňať inštalatéra, elektrikára či klampiara? Nevadí, k dispozícii sú vzletné profesie, ktoré sa až ťažko definujú ako napríklad počítačoví grafici, informatici, gymnazistov je ako maku. Prax na stredných školách je, no mierne pochybná. Poniektorí objavili teplú vodu vo forme duálneho vzdelávania, ktoré tu bolo za socializmu na veľmi vysokej úrovni. Je potrebné znovu sa vrátiť k učilištiam a prudko znížiť počet stredných odborných škôl a gymnázií.
Spoločnosť dehonestovala fyzickú prácu a doslova ju vysmieva a tak sa niet čo čudovať, že nám vyrastá generácia finančných poradcov bez absolútnych, alebo aspoň základných poznatkov!
Na vysokých školách by malo študovať maximálne 20 až 30% celkového populačného ročníka. Školstvo by skutočne malo byť zamerané na vedu a vzdelávanie, čiže odbory strojárstva, poľnohospodárstva, potravinárstva medicíny, rozvoja ľahkého priemyslu a diverzifikáciu slovenského hospodárstva ako celku. Filozofických či pedagogických škôl by postačovalo úplne minimum. Teda nejaké tri školy pre východ, stred a západ. Možno nejaké to externé pracovisko tak, ako to bolo kedysi. V súčasnosti keď je viac voľných miest na štúdium ako samotných študentov je táto situácia neudržateľná. Musím si zobrať dobrý príklad z USA a za súkromné školy si jednoducho budú študenti platiť. Môžete mať vysokú školu, ale za svoje. Ak budete takí dokonalí a úspešní študenti sa ku vám pohrnú! Nevidím v tom problém. No je lepšie mať zopár špičkových univerzít s podstatne menším počtom absolventov, ale o to kvalitnejšími, ako nám predvádza súčasný výstup a dehonestácia školstva počas jeho tridsaťročného úpadku. Na ťažké školy a odbory sa študenti nehrnú a volia cestu menšieho odporu, ako napríklad bezpečnostný manažment, sociálna práca atď… Technika či medicína sú vraj ťažké a o to ide. Škola nemôže byť ľahká, musia sa tu klásť určité nároky na vzdelávanie. Ak Matovič stíhal popri škole viesť aj mega firmu, tak o náročnosti štúdia by som veľmi pochyboval. Iste, nemôžem globalizovať, ale aj ťažké odbory začali upúšťať od nárokov na študentov a máme tu praktický výsledok a vládu totálnych amatérov. Kde za riaditeľa nemocnice je vymenovaný montážnik okien, ktorý v živote nemal žiadnu úspešnú firmu, alebo sa stanú ministrami či vyfasujú iný dobrý platený flek zo štátneho. Ak sú takí megaúspešní vo svojom podnikaní, prečo potom neostali pri ňom?

Prezidentka hrá vabank, Demoláti si zbožne želajú nezlučiteľné zlúčiť a nová strana NASOSKA

16.05.2023

Tak sa nám tá kampaň krásne rozbehla a to je len začiatok, nová vláda je taká predpríprava na možno novú prezidentskú kampaň, pretože to je skutočne vabank pre prezidentku. Síce veľa toho neschvália, ale vydláždiť cestu PS môžu veľmi dobre. Iste, nepôjdu kandidovať, ale môže to byť taká budúca tieňová vláda, veď nepovedali, že už nebudú ani ministrami či [...]

Sme rodina so Smerom nepôjde, relácie bez ĽSNS či Republiky, Matelko splnil jeden sľub, Sulík je neoliberál a vypočítavá prezidentka?

14.05.2023

Nie je koho. Skutočne v súčasnosti nie je koho voliť. Témy otrepané, riešenia žiadne, každý má nejaké to maslo na hlave. Heger si poplačkal, že vraj mu bolo cťou slúžiť Slovensku. Vtipálek, kde nechal tú česť? Jeden sľub však spolu s Matelkom dodržali. Svojou neschopnosťou sa zapísali do učebníc dejepisu. Ešte ani len ten pád z ústavnej väčšiny do stoky nebol so [...]

Tragédia Hegera a jeho Demolátov v priamom prenose a prezidentkin podiel

07.05.2023

Je to tragický koniec už terajšej politickej mŕtvoly Hegera, ktorý ešte dúfa, že ho pod svoje krídla zoberie KDH, ktoré by asi takýmto činom urobila charizmatickú samovraždu. Ukázal skutočne aj študentom Prešovskej univerzity, ako si predstavuje Slovensko v budúcnosti a to jednoznačne bez neho. Hegerov tábor sa nám rozpadol. Najlepšie asi dopadol Vlčan aj so svojim 1,4 [...]

Ukrajina Rusko vojna Charkov útok uarus

Moskva spätne vykupuje z Mjanmarska a Indie diely pre tanky a rakety

05.06.2023 22:26

V colných dokladoch sa uvádza, že položky boli „vrátené“ do Ruska, pretože boli chybné.

Robert Fico, Brusel, summit EÚ-Turecko

Hrozí Smeru vylúčenie z frakcie európskych socialistov? Podľa europoslanca Bilčíka príde k ráznej reakcii Bruselu

05.06.2023 20:00

Na Roberta Fica nemusí nikto žalovať. V Bruseli dobre vedia, kto je zač, hovorí europoslanec Vladimír Bilčík.

Lucia Ďuriš Nicholsonová, Eduard Heger

Politológ Štefančík: Nicholsonová môže byť klesajúcej strane Demokrati na príťaž

05.06.2023 20:00

Predvolebné spájanie sa môže podľa politológa Hegerovým Demokratom vypomstiť.

búrka, lejak, dážď

Na utorok vydali výstrahy pred búrkami, platia pre celé Slovensko

05.06.2023 19:14

Na západe krajiny platí výstraha SHMÚ už od polnoci.

gabo126

Keramik a zberateľ kinder figúrok, ak ich máte doma odložené v krabici, nejako sa dohodneme.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 598
Celková čítanosť: 3533745x
Priemerná čítanosť článkov: 5909x

Autor blogu

Kategórie

Archív