Založ si blog

Učenie zábavou alebo sústruženie v Hradci Králové. Remeslá ešte chvalabohu nevymreli

V rámci mobilít programu Erasmus+ som sa zúčastnil na kurze sústruženia v Hradci Králové. Kurz organizuje Střední uměleckoprůmyslová škola hudebních nástrojů a nábytku. Pôvodne som si mal vyskúšať iný kurz v Estónsku, ale pre Covid bol zrušený. Náhrada sa našla a na moje úpenlivé prosby sa našlo aj jedno voľné miesto. Zväčša ešte len vyvesia kurzy a už sú obsadené. Spomeniem napríklad intarziu, stolárčinu či tvorbu hudobných nástrojov, elektrických, alebo akustických. Môj sústružnícky kurz trval 5 dní a môžem povedať, že som mal mierne obavy, nikdy predtým som totiž nesústružil s drevom. Na kurze však nešlo len o to, niečo sa naučiť, ale aj spoznať prístup vedenia, komunikáciu a prácu s učiacimi sa. Mne to dalo ohromne veľa poznatkov aj skúseností a praktických zručností. V prvom rade sa krásne ukázalo praktické využitie strednej umeleckej školy na vzdelávacie akcie pre dospelých. Iste, majstri a učitelia po školskom roku museli byť neskutočne vyčerpaní, ale dokázali v nás vzbudiť neskutočný obdiv. Kurz či školenie prebiehalo od 8. do 17. hodiny, ale komu by sa chcelo od sústruhu odísť? Dobrovoľne a s nadšením sme makali aj po pracovnej a majster Peter nás musel sem tam aj slušne „vyhodiť“ z pracoviska.
Čo môže byť krajšie, ako keď si odnášate výrobok domov a vidíte za sebou určitý progres vo vzdelaní. Z každého kurzu si účastníci odnášali výrobky. Niektorí sem chodia pravidelne každý rok a trávia takto svoju dovolenku. Je to jedna z možností, ako aktívne a účelne využiť dovolenkové obdobie. Pláže ma už nebavia, tam vydržím jeden dva dni a potom musím niečo robiť.
Tu sa mi splnilo všetko. Na kurze intarzie je aj účastník rekordér, ktorý tam bol 8 alebo 9 krát a určite príde aj o rok. Jeho intarzia je pomerne komplikovaná a časovo náročná a preto je to beh na dlhú trať. O tvorbe hudobných nástrojov škoda písať. Účastníci, ak by mohli, tak by v dielni aj spali. Ich kurz je najdlhší a trvá 9 dní, ale odchádzate z neho s vlastnoručne vyrobenou gitarou a to je už o niečom inom. Vedúci majstri a učitelia sú profesionáli, poradia naozaj vo všetkom, prostredie je príjemné a organizácia bez problémov. Takto nejako si predstavujem využitie škôl a návrat k projektu Otvorenej školy. Reformy? Nie sú potrebné žiadne, len aplikovať dobrú prax z domu a zo zahraničia a nie je ani potrebné ďaleko ísť.
Tvorba každého bavila, dávali sme na všetko pozor, pýtali sa a tvorili sme. Vo vedľajšej dielni boli stolári, ktorí si ručne vyrábali drevený stolček. Trošku som podrýpol, či nemôžu použiť aj brúsky. Tie pohľady stáli za to. Na druhej strane to môžu využiť, ak nebude elektriny.
Večer sme si aj sadli a porozprávali sa o dreve, kto čo robí. Väčšina účastníkov už mala za sebou zopár kurzov na tejto škole. Stáva sa to pre nich určitou tradíciou a oddychom a zároveň spoznávajú ľudí z fachu. V závere musím poďakovať ako Petrovi Bakešovi, môjmu majstrovi z kurzu sústruženia, tak aj Miroslavovi Kvasničkovi, u ktorého som sa nahlásil na kurz a uprosil som ho, aby ma ešte tento rok zaradil do kurzu. Sústruh čaká, už len dokúpiť zopár dlát – hlavne dobré hrubovacie. Zvládol som českú terminológiu, ešte budem musieť zvládnuť slovenskú, ale ako strojný inžinier nebudem mať s týmto problémy. Drevo mi učarovalo podobne ako hlina. Svoj tisíci džbán mám dávno za sebou a teraz pridám nejakú tu varešku a budem pokračovať aj v šľapajach môjho otca.
Ak by niekto takéto kurzy chcel navštíviť, vrelo odporúčam. Nebol som doteraz na lepšom a mám toho za sebou teda dosť. Je možné, že to spôsobilo aj moje nadšenie. Musím však upozorniť, že to nebolo len pre chlapov, ale aj pre ženy. My sme boli siedmi a z toho tri boli ženy vrátane učiteliek, ktoré mali v dielňach sústruhy na základných školách a potrebovali zvládnuť základy. Zvládli na výbornú základné postupy, lyžičku, misku či špacírku. O kurze som sa dozvedel od mojej ženy, ktorá absolvovala kurz intarzie minulý rok so svojimi kolegyňami z práce a veľmi si ho pochvaľovala.
Len môžem konštatovať, že získané skúsenosti určite uplatním aj u nás, síce kurzy skôr zameriam na keramiku, v ktorej som doma už vyše dvadsať rokov, ale ten prístup a organizácia boli skutočne profesionálne zvládnuté a oceňujem taký ľudský prístup, s akým som sa dosť dlho nestretol. Mobilita bola podporená z programu Erasmus+.
Ešte spomeniem kurzy:
Tradiční řemesla
Workshop – Tradiční řezbářství pro začátečníky
Workshop – Figurální a moderní řezba pro začátečeníky
Workshop – Soustružení dřeva
Workshop – Tradiční povrchová úprava
Workshop – Intarzování a zdobné techniky
Workshop – Základy truhlařiny

Stavba kytar
Workshop – Stavba klasické kytary
Workshop – Stavba steel-stringové kytary
Workshop – Stavba elektrické kytary

„Podpora Európskej komisie pri realizácii mobility neznamená schválenie obsahu, ktorý odráža iba názory autorov, a Komisia nemôže niesť zodpovednosť za akékoľvek použitie informácií, ktoré sú v nej obsiahnuté.“

Mníchovská zrada v tridsiatom ôsmom, Bruselská zrada v 22 (bez-zradný Heger), kartel, ktorý riadi Európu a Rusov tu nechceme!

30.09.2022

Hegnutý prišiel s nápadmi, ktoré už aj ja som tu spomínal veľmi dávno. No teda to sú hospodári a ekonómovia. Čistá katastrofa. Len pripomeniem, že v týchto dňoch prebehla aj Mníchovská zrada v minulosti. Pripomeniem aj Čaputovej, aby sa stihla vyjadriť, pretože nás prirovnávala k Ukrajine. Tak ja jej pripomeniem tieto udalosti. V roku 1938 nás zradil celý svet na čele S [...]

Tarabovci klamú ako z veľkej knihy – Život skončil a demagóg Matovič

29.09.2022

Prvá vec. Ak by ste Matoviča odvolali, odvolali by ste jedno veľké zlo. Jednoducho, osobný názor – tarabovci boli kúpení. Predčasné voľby môže zabezpečiť samotné OĽaNO, ktoré po odvolaní by hlasovalo za predčasné voľby. Zjavne Matovič kúpil ďalšiu ministranu. Iste, temer nikto zo súčasných politikov mi nevyhovuje a vlastne nikto. V parlamente čistý bordel. [...]

Matovič – totálny diletant, bitka poslankýň a čo ďalej na Slovensku, kde žijú aj „dezoláti“

25.09.2022

Vraj Slovensko má 5,5 milióna akcionárov. No ten ekonomický analfabet by mal vedieť ako minister financií, na akom princípe funguje akciovka a na akom funguje štát. Ono akciovku tvoria dobrovoľní akcionári, ktorí môžu kedykoľvek rozhodnúť o odvolaní rady, môžu nakupovať či predávať akcie. Nuž, nič z toho neplatí pre obyčajného občana, ale to tento plagiátor asi [...]

severná kórea raketa balistická strela

Severná Kórea po piatich rokoch odpálila raketu ponad Japonsko

04.10.2022 06:37

Odpálenie rakety odsúdilo okrem Japonska aj indo-tichomorské velenie ozbrojených síl USA.

Nord Stream

Švédsko vyslalo k Nord Streamu ponorku, Briti chcú lode na ochranu podmorskej infraštruktúry

04.10.2022 06:30

Švédska pobrežná služba v pondelok s podporou vojenského námorníctva vyslala k poničeným plynovodom Nord Stream 1 a 2 ponorku.

Rusko, Ukrajina, vojna, Izium

ONLINE: Kyjev sa usiluje získať dôveru: Kto Rusom neslúžil, nemá sa čoho báť

04.10.2022 06:00, aktualizované: 07:30

Prezident Volodymyr Zelenskyj upokojuje ľudí na späť dobytých územiach Ukrajiny a odmieta, že by všetkých Kyjev považoval za kolaborantov.

Vladimir Putin

Začiatok konca? Ruský expert: Putin ešte nikdy nečelil takému riziku ako teraz

04.10.2022 06:00

Ruský odborník na medzinárodné vzťahy Sergej Utkin vysvetľuje, prečo režim Vladimira Putina čelí doteraz nepoznanému riziku.

gabo126

Keramik a zberateľ kinder figúrok, ak ich máte doma odložené v krabici, nejako sa dohodneme.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 576
Celková čítanosť: 3368994x
Priemerná čítanosť článkov: 5849x

Autor blogu

Kategórie