Založ si blog

Učenie zábavou alebo sústruženie v Hradci Králové. Remeslá ešte chvalabohu nevymreli

V rámci mobilít programu Erasmus+ som sa zúčastnil na kurze sústruženia v Hradci Králové. Kurz organizuje Střední uměleckoprůmyslová škola hudebních nástrojů a nábytku. Pôvodne som si mal vyskúšať iný kurz v Estónsku, ale pre Covid bol zrušený. Náhrada sa našla a na moje úpenlivé prosby sa našlo aj jedno voľné miesto. Zväčša ešte len vyvesia kurzy a už sú obsadené. Spomeniem napríklad intarziu, stolárčinu či tvorbu hudobných nástrojov, elektrických, alebo akustických. Môj sústružnícky kurz trval 5 dní a môžem povedať, že som mal mierne obavy, nikdy predtým som totiž nesústružil s drevom. Na kurze však nešlo len o to, niečo sa naučiť, ale aj spoznať prístup vedenia, komunikáciu a prácu s učiacimi sa. Mne to dalo ohromne veľa poznatkov aj skúseností a praktických zručností. V prvom rade sa krásne ukázalo praktické využitie strednej umeleckej školy na vzdelávacie akcie pre dospelých. Iste, majstri a učitelia po školskom roku museli byť neskutočne vyčerpaní, ale dokázali v nás vzbudiť neskutočný obdiv. Kurz či školenie prebiehalo od 8. do 17. hodiny, ale komu by sa chcelo od sústruhu odísť? Dobrovoľne a s nadšením sme makali aj po pracovnej a majster Peter nás musel sem tam aj slušne „vyhodiť“ z pracoviska.
Čo môže byť krajšie, ako keď si odnášate výrobok domov a vidíte za sebou určitý progres vo vzdelaní. Z každého kurzu si účastníci odnášali výrobky. Niektorí sem chodia pravidelne každý rok a trávia takto svoju dovolenku. Je to jedna z možností, ako aktívne a účelne využiť dovolenkové obdobie. Pláže ma už nebavia, tam vydržím jeden dva dni a potom musím niečo robiť.
Tu sa mi splnilo všetko. Na kurze intarzie je aj účastník rekordér, ktorý tam bol 8 alebo 9 krát a určite príde aj o rok. Jeho intarzia je pomerne komplikovaná a časovo náročná a preto je to beh na dlhú trať. O tvorbe hudobných nástrojov škoda písať. Účastníci, ak by mohli, tak by v dielni aj spali. Ich kurz je najdlhší a trvá 9 dní, ale odchádzate z neho s vlastnoručne vyrobenou gitarou a to je už o niečom inom. Vedúci majstri a učitelia sú profesionáli, poradia naozaj vo všetkom, prostredie je príjemné a organizácia bez problémov. Takto nejako si predstavujem využitie škôl a návrat k projektu Otvorenej školy. Reformy? Nie sú potrebné žiadne, len aplikovať dobrú prax z domu a zo zahraničia a nie je ani potrebné ďaleko ísť.
Tvorba každého bavila, dávali sme na všetko pozor, pýtali sa a tvorili sme. Vo vedľajšej dielni boli stolári, ktorí si ručne vyrábali drevený stolček. Trošku som podrýpol, či nemôžu použiť aj brúsky. Tie pohľady stáli za to. Na druhej strane to môžu využiť, ak nebude elektriny.
Večer sme si aj sadli a porozprávali sa o dreve, kto čo robí. Väčšina účastníkov už mala za sebou zopár kurzov na tejto škole. Stáva sa to pre nich určitou tradíciou a oddychom a zároveň spoznávajú ľudí z fachu. V závere musím poďakovať ako Petrovi Bakešovi, môjmu majstrovi z kurzu sústruženia, tak aj Miroslavovi Kvasničkovi, u ktorého som sa nahlásil na kurz a uprosil som ho, aby ma ešte tento rok zaradil do kurzu. Sústruh čaká, už len dokúpiť zopár dlát – hlavne dobré hrubovacie. Zvládol som českú terminológiu, ešte budem musieť zvládnuť slovenskú, ale ako strojný inžinier nebudem mať s týmto problémy. Drevo mi učarovalo podobne ako hlina. Svoj tisíci džbán mám dávno za sebou a teraz pridám nejakú tu varešku a budem pokračovať aj v šľapajach môjho otca.
Ak by niekto takéto kurzy chcel navštíviť, vrelo odporúčam. Nebol som doteraz na lepšom a mám toho za sebou teda dosť. Je možné, že to spôsobilo aj moje nadšenie. Musím však upozorniť, že to nebolo len pre chlapov, ale aj pre ženy. My sme boli siedmi a z toho tri boli ženy vrátane učiteliek, ktoré mali v dielňach sústruhy na základných školách a potrebovali zvládnuť základy. Zvládli na výbornú základné postupy, lyžičku, misku či špacírku. O kurze som sa dozvedel od mojej ženy, ktorá absolvovala kurz intarzie minulý rok so svojimi kolegyňami z práce a veľmi si ho pochvaľovala.
Len môžem konštatovať, že získané skúsenosti určite uplatním aj u nás, síce kurzy skôr zameriam na keramiku, v ktorej som doma už vyše dvadsať rokov, ale ten prístup a organizácia boli skutočne profesionálne zvládnuté a oceňujem taký ľudský prístup, s akým som sa dosť dlho nestretol. Mobilita bola podporená z programu Erasmus+.
Ešte spomeniem kurzy:
Tradiční řemesla
Workshop – Tradiční řezbářství pro začátečníky
Workshop – Figurální a moderní řezba pro začátečeníky
Workshop – Soustružení dřeva
Workshop – Tradiční povrchová úprava
Workshop – Intarzování a zdobné techniky
Workshop – Základy truhlařiny

Stavba kytar
Workshop – Stavba klasické kytary
Workshop – Stavba steel-stringové kytary
Workshop – Stavba elektrické kytary

„Podpora Európskej komisie pri realizácii mobility neznamená schválenie obsahu, ktorý odráža iba názory autorov, a Komisia nemôže niesť zodpovednosť za akékoľvek použitie informácií, ktoré sú v nej obsiahnuté.“

Otvorený list Lucii Ďuriš Nicholsonovej

02.12.2023

Pani europoslankyňa sa nám nejako rozpísala s tými otvorenými listami. Tak aj ja jej jeden píšem, nech sa tak trošku spamätá a pridá si na radiátoroch trošku tepla, pretože jej zamŕza mozog asi pri tých 17°C. Jeden poslala mladému Kaliňákovi a druhý ministerke kultúry Šimkovičovej. Čítal som si tie jej otvorené listy a nič som sa nedočítal. Vážená europoslankyňa, [...]

Plyn je drahý a bude ešte drahší vďaka sankciám, tak nech ho platí EÚ

29.11.2023

Veľmi zvláštne, že obyčajní ľudia, nie z Olajna blázna Matelka, ale fakt my ostatní, musíme doplácať na rozhodnutia EÚ. Ja nechcem priemernú burzovú cenu plynu za minulý rok, ale chcem plyn a cenu spred vyše dvoch rokov, ktorá bola vyrokovaná hoci aj s Ruskom na základe dlhodobých kontraktov. Za posledné dva roky stúpla cena plynu pre domácnosti cca o 50%, kto neverí nech [...]

Slovenské železnice pokračovanie hororu a pridáva sa aj Slovenská pošta. Pozor, zajtra prekvapí cestárov snehová kalamita, o ktorej už vedia cca 5 dní!

27.11.2023

Znovu tu máme extra adrenalínový zážitok z cestovania slovenskými železnicami spoločnosti ZSSK. Minulý týždeň sme zažili výluku vlakov na trati Lipany – Prešov až do Košíc. Napísali vraj z Prešova odchádzajú REXy načas, len akosi zabudli povedať, že dané vlaky už ďalej nepremávajú, respektíve boli zrušené. Tak vám cca 45 minútová cesta trvala 1:45. No nie sú [...]

zelenska, zelenskyj

Olena Zelenská nechce, aby jej manžel znovu kandidoval na prezidenta: Mali by sme si nájsť niečo nové

02.12.2023 21:40

Naša rodina bude zase spolu. Pôjdeme niekam na dovolenku, a bude dlhá - celý mesiac, povedal ukrajinská prvá dáma.

moskva

Ruská polícia vykonala razie v moskovských gejkluboch, vraj hľadala drogy

02.12.2023 20:46

Polícia vykonala razie na základe "výnosu o extrémizme".

Vladimir Putin

Keď nestačia peniaze, príde diskreditácia. Kremeľ nespokojné manželky vojakov rieši „po rusky“

02.12.2023 19:35

Úrady pravdepodobne ponúkli rodinám zvýšené platby v hotovosti výmenou za to, že sa zdržia protestov.

SR Prešov Demokrati snem Naď TK POX

Podľa očakávaní. Demokratov povedie exminister obrany, z Hegera podpredseda

02.12.2023 17:45, aktualizované: 18:59

Jaroslav Naď pri hlasovaní získal 109 zo 120 hlasov delegátov.

gabo126

Keramik a zberateľ kinder figúrok, ak ich máte doma odložené v krabici, nejako sa dohodneme.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 631
Celková čítanosť: 3812753x
Priemerná čítanosť článkov: 6042x

Autor blogu

Archív