Založ si blog

Báčsky Petrovec – srdce Slovákov na „Dolnej zemi“ v Srbsku

Poslednou mobilitou v rámci projektu Erasmus+ s názvom Zachráňme remeslo bol Báčsky Petrovec, kde sa uskutočnil job shadowing na pozvanie Matice slovenskej v Srbsku. Pre nás to bola prvá návšteva Srbska a vojvodinských Slovákov. Na začiatku aj mierna obava, ale po príchode sa všetky obavy stratili. Jedno z najmilších a medzinárodných stretnutí, aké sme kedy zažili na projektoch podobného typu. Ľudia ako z iného sveta. Milí, usmievaví a srdeční. Pred touto mobilitou sme sa nikdy nestretli a tak sme ani tak veľa neočakávali. Ako sa nám venovala naša, ak sa to dá povedať mentorka, pani Chalupková z Matice slovenskej, bolo niečo neskutočné.
Takto si predstavujem osobu, ktorá má všetko pod palcom a jednoducho vie, čo robí a čo robiť chce. Neviem, či sa mi len zdala spolupráca medzi jednotlivými inštitúciami taká vzorná, ale po tom, čo som videl a rozprával sa, asi tomu verím. Možno preto, že to tam mali pod palcom poväčšine ženy. Riaditeľka divadla, riaditeľka gymnázia Jána Kollára atď.. Učarovalo mi aj Združenie petrovských výtvarných umelcov a ich tvorba, či insitné umenie Zuzky Medveďovej.
Mestečko, ktoré nám učarovalo. Veď kde v zahraničí prídete a tam hovoria takmer všetci po slovensky? Tradície a zvyky udržujú lepšie ako samotní Slováci, asi by sme sa tam mali ísť učiť, ako spolupracovať a nažívať väčšinovo-menšinovo spolu. Ja som napríklad nemal problém ani so srbčinou. Ono je to čudné a niečo podobné ako s Poliakmi. Zväčša my im rozumieme, ale oni nám až tak nie. Vcelku dobrá príhoda bola zo stanice v Novom Sade, keď som nám kupoval lístok na autobus. Reku, pýtam sa pokladníčky či hovorí, rusky, anglicky, alebo nebodaj slovensky. Jej pohotová odpoveď ma odrovnala: „A čo takto srbsky, mladý pán?“. Urobila mi náladu na celý deň. Z východu to nebolo ani tak ďaleko, z Košíc do Budapešti vlakom a z Budapešti do Nového Sadu autobusom. Cesta fajn, až na tú hranicu, počkali sme si dve hodinky a potom sme pokračovali do Nového Sadu, ktorý je tohto roku európskym mestom kultúry. Na odporúčania sme si prešli múzeum regiónu Vojvodiny, kde sme sa opäť stretli so slovenskou stopou. Prezreli sme si pevnosť, remeselno-umeleckú tvorbu a závideli život na Dunaji. Pozreli sme si aj expozíciu Galérie Matice srbskej, ktorú vrelo odporúčam. Po Novom Sade nasledoval cieľ cesty – Báčsky Petrovac. Cesta autobusom trvala cca pol hodinku. Privítal nás iný svet. Svet, ktorý by som chcel, aby sa vrátil aj k nám. Dobrá nálada, zhovorčivosť a krásna ľubozvučná slovenčina.
Matica slovenská, jej priestory a hlavne pani Chalupková, ktorá bola pre nás takou dobrou dušou, ktorá sa nás ujala. Prezentovala nám svoju činnosť, organizácie s ktorými spolupracuje a čo robia, len som jej ticho, ale v dobrom závidel. Presvedčila ma, že takáto spolupráca môže fungovať, ak sa chce. Zašli sme aj na raritné slovenské gymnázium Jána Kollára, pre mňa osobne nádherná budova a ešte zanietenejšia riaditeľka pani Jarmila Vrbovská. Škola, ktorej asi nič nechýba a patrí k najlepším v Srbsku.
Ďalšou návštevou bolo Slovenské vojvodinské divadlo s riaditeľkou Vierou Krstovski. Dúfam, že v októbri navštívme ich predstavenie v Spišskej Novej Vsi, kam pricestujú v rámci festivalu Divadelný Spiš. Nemôžem zabudnúť ani na Turistickú organizáciu v Báčskom Petrovci či iných. Jedna z mála destinácií, kam by som sa rád vrátil. Jednou z nezabudnuteľných osôb je aj pani Anna Opavsky, u ktorej sme boli ubytovaní a ktorá má doma aj remeselné múzeum, ak sa to dá takto povedať. Jej úžasné ručné výšivky sú nádherné a jedna taká vyšívaná košeľa skončila aj u mňa. Vraj som podľa Jakubiska „priestorovo výrazná osoba“ a práve taká košeľa na mňa u nej čakala. Nebolo čo riešiť. Prvá oficiálna premiéra košele bola na svadbe, kde sme spolu s manželkou boli pozvaní ako hostia.
Jednoducho očarení a so super pocitmi sme odchádzali z Petrovca smerom do Belehradu. Pokračovali sme v programe mobility. Navštívili sme Múzeum Nikolu Tesly, či pre mňa absolútnu pecku – pevnosť a vojenské múzeum.
Takto si predstavujem organizácie, ktoré medzi sebou spolupracujú pre dobro regiónu a menšín a tu aj vidno naozaj dobre využité finančné prostriedky určené pre slovenské národnostné menšiny. Zopár hodín cesty do regiónu, ktorý vás očarí. Veru, do Srbska sa kedykoľvek vrátime. Možno aj na tie klobáskové hody. Ešte raz, obrovské poďakovanie pani Chalupkovej a všetkým, ktorí sa nám venovali. Nám, vraj pravým Slovákom, ako nás raz vtipne nazvali. Už si to až tak nemyslím, že my sme ten originál. Ten originál je v srdci a Báčsky Petrovec a ľudia v ňom sú toho príkladom. Možno nás naučia to, čo my postupne strácame a oni ešte stále majú aj na rozdávanie.

„Podpora Európskej komisie pri realizácii mobility neznamená schválenie obsahu, ktorý odráža iba názory autorov, a Komisia nemôže niesť zodpovednosť za akékoľvek použitie informácií, ktoré sú v nej obsiahnuté.“

Mníchovská zrada v tridsiatom ôsmom, Bruselská zrada v 22 (bez-zradný Heger), kartel, ktorý riadi Európu a Rusov tu nechceme!

30.09.2022

Hegnutý prišiel s nápadmi, ktoré už aj ja som tu spomínal veľmi dávno. No teda to sú hospodári a ekonómovia. Čistá katastrofa. Len pripomeniem, že v týchto dňoch prebehla aj Mníchovská zrada v minulosti. Pripomeniem aj Čaputovej, aby sa stihla vyjadriť, pretože nás prirovnávala k Ukrajine. Tak ja jej pripomeniem tieto udalosti. V roku 1938 nás zradil celý svet na čele S [...]

Tarabovci klamú ako z veľkej knihy – Život skončil a demagóg Matovič

29.09.2022

Prvá vec. Ak by ste Matoviča odvolali, odvolali by ste jedno veľké zlo. Jednoducho, osobný názor – tarabovci boli kúpení. Predčasné voľby môže zabezpečiť samotné OĽaNO, ktoré po odvolaní by hlasovalo za predčasné voľby. Zjavne Matovič kúpil ďalšiu ministranu. Iste, temer nikto zo súčasných politikov mi nevyhovuje a vlastne nikto. V parlamente čistý bordel. [...]

Matovič – totálny diletant, bitka poslankýň a čo ďalej na Slovensku, kde žijú aj „dezoláti“

25.09.2022

Vraj Slovensko má 5,5 milióna akcionárov. No ten ekonomický analfabet by mal vedieť ako minister financií, na akom princípe funguje akciovka a na akom funguje štát. Ono akciovku tvoria dobrovoľní akcionári, ktorí môžu kedykoľvek rozhodnúť o odvolaní rady, môžu nakupovať či predávať akcie. Nuž, nič z toho neplatí pre obyčajného občana, ale to tento plagiátor asi [...]

severná kórea raketa balistická strela

Severná Kórea po piatich rokoch odpálila raketu ponad Japonsko

04.10.2022 06:37

Odpálenie rakety odsúdilo okrem Japonska aj indo-tichomorské velenie ozbrojených síl USA.

Nord Stream

Švédsko vyslalo k Nord Streamu ponorku, Briti chcú lode na ochranu podmorskej infraštruktúry

04.10.2022 06:30

Švédska pobrežná služba v pondelok s podporou vojenského námorníctva vyslala k poničeným plynovodom Nord Stream 1 a 2 ponorku.

Rusko, Ukrajina, vojna, Izium

ONLINE: Kyjev sa usiluje získať dôveru: Kto Rusom neslúžil, nemá sa čoho báť

04.10.2022 06:00, aktualizované: 07:30

Prezident Volodymyr Zelenskyj upokojuje ľudí na späť dobytých územiach Ukrajiny a odmieta, že by všetkých Kyjev považoval za kolaborantov.

Vladimir Putin

Začiatok konca? Ruský expert: Putin ešte nikdy nečelil takému riziku ako teraz

04.10.2022 06:00

Ruský odborník na medzinárodné vzťahy Sergej Utkin vysvetľuje, prečo režim Vladimira Putina čelí doteraz nepoznanému riziku.

gabo126

Keramik a zberateľ kinder figúrok, ak ich máte doma odložené v krabici, nejako sa dohodneme.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 576
Celková čítanosť: 3369006x
Priemerná čítanosť článkov: 5849x

Autor blogu

Kategórie